Samsung chciałby kupić BlackBerry

BlackBerry pod wodzą Johna Chena odbiło się od dna i coraz śmielej poczyna sobie na rynku, co nie uchodzi uwadze konkurencji, która... chce go wykupić. A konkretnie - taki pomysł miał Samsung.

Jak doniosła agencja Reutersa, Samsung Electronics chciał przedyskutować z zarządem BlackBerry wykupienie udziałów firmy o wartości 7,5 miliarda dolarów, co w praktyce pozwoliłoby ją przejąć. Jednak rozmów na ten temat nie będzie, ponieważ BB nie jest zainteresowane ich sprzedażą. Trudno się dziwić, ponieważ inwestorzy giełdowi oczekują, że w tym roku akcje kanadyjskiej firmy pójdą ostro w górę. W grudniu ich wartość nieco spadła, ponieważ sprzedaż kwartalna była co prawda dobra, ale nieco poniżej oczekiwań, jednak plany firmy po restrukturyzacji dają szanse na ich duży skok w górę.

Choć udział na rynku BlackBerry jest obecnie niewielki i daleki od tego, co było przed laty, firma dopiero staje na nogi po dłuższej stagnacji, a łakomym kąskiem dla Samsunga są m.in. jej rozwiązania patentowe, technologie bezpieczeństwa oraz dział rozwoju. Przeszkodą w planach Koreańczyków jest fakt, że oprócz ew. zgody na sprzedaż udziałów przez samo BlackBerry musiałby na takie działanie zgodzić się również Fairfax Financial Holdings Ltd (FFH.TO), który obecnie dysponuje większością udziałów firmy. A FFH nie komentuje póki co tej sprawy.