Samsung: czas na 70-calowe LCD TV

Koreański koncern Samsung stworzył 70-calowy panel LCD, przeznaczony do zastosowania w telewizorach LCD. Jest to największy wyprodukowany do tej pory wyświetlacz tego typu w ofercie koreańskiego producenta - poprzedni rekordzista mierzył "jedynie" 65".

Przedstawiciele Samsung poinformowali też, że panel potrafi wyświetlić obraz w "prawdziwym HD" - to znaczy, że charakteryzuje się on rozdzielczością 1080p. Na razie jest to prototyp, który raczej nie pojawi się na rynku wcześniej, niż w pierwszym kwartale 2007 r. Dopiero wtedy w ofercie koreańskiej firmy ma się pojawić 70-calowy telewizor LCD (jego cena na razie nie jest znana).

Jeżeli chodzi o pozostałe parametry pracy to obraz wyświetlany jest (w przeciwieństwie do standardowych modeli dostępnych na rynku) z częstotliwością 120 Hz. Charakteryzuje się on jasnością 600 cd/m2 oraz współczynnikiem kontrastu na poziomie 2000:1. Kąty widzenia w pionie i poziomie są sobie równe i wynoszą po 180 stopni, natomiast deklarowany przez producenta czas reakcji matrycy to niecałe 8 ms.

Samsung: czas na 70-calowe LCD TV

70-calowy panel LCD Samsunga

Samsung: czas na 70-calowe LCD TV

Analitycy twierdzą, że pojawienie się tak dużego telewizora LCD może zmusić producentów telewizorów plazmowych do obniżenia cen swoich produktów. Do tej pory to właśnie oni specjalizowali się w produkowaniu tak wielkich ekranów, co pozwalało im dyktować ceny w tym sektorze rynku. Pojawienie się konkurencji ze strony producentów LCD prawdopodobnie skłoni ich do zweryfikowania swojej polityki cenowej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta.