Samsung: czekają nas problemy z LCD

Koncern Samsung Electronics przewiduje, że w pierwszej połowie 2007 roku rynek LCD będzie przeżywał spore problemy. W związku z olbrzymim popytem mogą nawet pojawić się niedobory ciekłokrystalicznych monitorów i telewizorów.

Przedstawiciele koreańskiej firmy mają wyjątkowo dobry ogląd sytuacji, gdyż są największym na świecie producentem paneli LCD. Koncern ma zamiar skupić się na współpracy z Sony, w ramach której będą powstawały panele oznaczone jako S-LCD. Rynek tego typu urządzeń jest na tyle opłacalny, że obie firmy postanowiły o 2-3 miesiące przyspieszyć rozpoczęcie wspólnej produkcji paneli ósmej generacji. Początkowo planowano ją na październik przyszłego roku.

Zdaniem przedstawicieli Samsunga, pojawia się coraz większy popyt na 40-calowe panele, dzięki czemu można zacząć myśleć o masowej produkcji urządzeń o przekątnej 46 cali. Natomiast w 2008 roku na rynek trafią duże ilości 52-calowych i większych wyświetlaczy. Właśnie po to, by zrealizować te plany, przyspieszono pojawienie się kolejnej generacji paneli. Pojedynczy substrat, który wyjedzie z fabryki 8G, umożliwia zbudowanie ośmiu 46-calowych lub sześciu 52-calowych paneli.

Koreańczycy przewidują, że w przyszłym roku popyt na 40-calowe LCD wzrośnie o 112%, a na 46-calowe i większe - o 253%.