Samsung demonstruje możliwości sieci WiMax 2

W trakcie japońskich targów CEATEC 2010, firma Samsung zamierza zaprezentować możliwości technologii WiMax 2. Najciekawsze jest w niej, że użytkownicy Internetu skorzystają z jej dobrodziejstw, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Firmy Samsung Electronics i UQ Communications nawiązały współpracę, by razem stworzyć sieć WiMax 2 bazującą na standardzie IEEE 802.16m (który ma zostać oficjalnie przyjęty w przyszłym miesiącu). Jej możliwości mamy poznać już w trakcie targów CEATEC 2010, kiedy to zostanie pokazana równoczesna transmisja szesnastu plików wideo Full HD.

Samsung twierdzi, że sieci bazujące na WiMax 2 są w stanie osiągnąć szybkości rzędu 330Mb/s, choć w teorii możliwe jest nawet dwukrotne podwyższenie tej wartości. Nawet takie szybkości powinny póki co wystarczyć tym bardziej, że WiMax 2 działać ma w oparciu o nadajniki WiMax. Końcowy użytkownik nie będzie się więc musiał przejmować modernizacją sprzętu. Wystarczy, że zrobi to operator danej sieci.

Zobacz również:

  • Jeden z najciekawszych średniopółkowców Samsunga nie otrzyma kolejnej dużej aktualizacji systemu

Koreańska firma zakłada, że pierwsze produkty oficjalnie wspierające WiMax 2 trafią do końcowych odbiorców w ostatnich miesiącach przyszłego roku.