Samsung: flashowy notebook

Koncern Samsung Electronics zaprezentował na targach CeBIT komputer przenośny, w którym - zamiast twardego dysku - zamontowano moduł pamięci flash o pojemności 32 GB. Przedstawiciele firmy mówią, że takie urządzenia już wkrótce mogą trafić do sprzedaży.

Samsung: flashowy notebook

Moduł SSD Samsunga (obok widoczny jest standardowy dysk twardy, montowany w notebookach).

W notebooku wykorzystano opracowany przez Samsunga dysk SSD (solid-state disk), w którym nośnikiem danych jest pamięć flash. Jego pojemność to 32 GB - nowy dysk jest więc dwukrotnie bardziej pojemny od prototypu, przedstawionego przez koncern w ubiegłym roku. Stworzony przez Samsunga nośnik ma dokładnie takie same wymiary, jak dyski twarde wykorzystywane w notebookach - dzięki temu bez problemu można go zamontować w komputerze przenośnym.

Przedstawiciele Samsunga tłumaczą, że nośniki SSD mają trzy podstawowe przewagi nad standardowymi twardymi dyskami. Po pierwsza, czas dostępu do danych jest w ich przypadku znacznie krótszy - dzięki temu wyposażone w nie komputery działają szybciej od maszyn ze zwykłymi dyskami. Drugą zaletą jest znacznie większa odporność na wszelkie urazy mechniczne (moduły SSID nie zawierają żadnych ruchomych części), zaś trzecią - bezgłośna praca.

Nowa technologia ma jednak pewną poważną wadę - są nią koszty produkcji. Cena jednego modułu o pojemności 1 GB to ok. 30 USD - oznacz to, że dysk SSID o pojemności 32 GB kosztowałby ok. 960 USD. Przedstawiciele koncernu mówią jednak, iż prowadzone są już prace nad nowymi technologiami produkcyjnymi, które pozwolić mają na radykalne obniżenie cen modułów flash.