Samsung: flashowy notebook

Koncern Samsung Electronics zaprezentował na targach CeBIT komputer przenośny, w którym - zamiast twardego dysku - zamontowano moduł pamięci flash o pojemności 32 GB. Przedstawiciele firmy mówią, że takie urządzenia już wkrótce mogą trafić do sprzedaży.

Moduł SSD Samsunga (obok widoczny jest standardowy dysk twardy, montowany w notebookach).

Moduł SSD Samsunga (obok widoczny jest standardowy dysk twardy, montowany w notebookach).

W notebooku wykorzystano opracowany przez Samsunga dysk SSD (solid-state disk), w którym nośnikiem danych jest pamięć flash. Jego pojemność to 32 GB - nowy dysk jest więc dwukrotnie bardziej pojemny od prototypu, przedstawionego przez koncern w ubiegłym roku. Stworzony przez Samsunga nośnik ma dokładnie takie same wymiary, jak dyski twarde wykorzystywane w notebookach - dzięki temu bez problemu można go zamontować w komputerze przenośnym.

Przedstawiciele Samsunga tłumaczą, że nośniki SSD mają trzy podstawowe przewagi nad standardowymi twardymi dyskami. Po pierwsza, czas dostępu do danych jest w ich przypadku znacznie krótszy - dzięki temu wyposażone w nie komputery działają szybciej od maszyn ze zwykłymi dyskami. Drugą zaletą jest znacznie większa odporność na wszelkie urazy mechniczne (moduły SSID nie zawierają żadnych ruchomych części), zaś trzecią - bezgłośna praca.

Nowa technologia ma jednak pewną poważną wadę - są nią koszty produkcji. Cena jednego modułu o pojemności 1 GB to ok. 30 USD - oznacz to, że dysk SSID o pojemności 32 GB kosztowałby ok. 960 USD. Przedstawiciele koncernu mówią jednak, iż prowadzone są już prace nad nowymi technologiami produkcyjnymi, które pozwolić mają na radykalne obniżenie cen modułów flash.


Zobacz również