Samsung: hybryda dla Visty

Samsung poinformował, że w przyszłym tygodniu oficjalnie zaprezentowany zostanie prototypowy dysk, wyposażony zarówno w tradycyjne talerze, jak i układy pamięci flash. Urządzenie stworzono m.in. z myślą o systemie Windows Vista - przedstawiciele Samsunga mówią, że dzięki zastosowaniu pamięci flash następny system operacyjny Microsoftu na komputerze z hybrydowym dyskiem będzie startował ok. 8 sekund.

Dysk przeznaczony będzie do montażu w komputerach przenośnych. Jego dodatkową zaletą ma być znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych dysków zapotrzebowanie na energię. Będzie to możliwe dzięki temu, że w nowym dysku talerze będę rozkręcane tylko na kilka sekund co 10-20 minut - ma to zmniejszyć zapotrzebowanie na energię nawet o 10% w porównaniu ze zwykłymi dyskami (pomiędzy tymi sesjami dane przechowywane będą w pamięci flash). Co więcej - dane przechowywane w pamięci flash będą ładowane znacznie szybciej niż z talerza.

Samsung zamierza zaprezentować na przyszłotygodniowej konferencji Microsoft Windows Hardware Engineering Conference w Seattle dwa prototypy - o pojemności pamięci flash wynoszącej, odpowiednio, 128 i 256 MB. Przedstawiciele koncernu spodziewają się, że masowa produkcja urządzeń ruszy na początku przyszłego roku.

To, że hybrydowe dyski zostaną przedstawione na konferencji Microsoftu, nie jest przypadkiem - koncern zamierza wyposażyć w ich obsługę swój następny system operacyjny, Windows Vista (za współpracę z nimi odpowiedzialna będzie technologia ReadyDrive). Koncern pracuje również nad systemami ReadyBoost (który pozwoli na wykorzystanie dyskowej pamięci flash w charakterze dodatkowego RAM-u) oraz SuperFetch (jej zadaniem jest przyspieszenie pracy systemu, poprzez ładowanie do pamięci flash najczęściej wykorzystywanych aplikacji).