Samsung i Baidu prezentują procesor KULUN

Dwie potężne firmy stworzyły procesor z zaawansowanymi możliwościami technologicznymi, czerpiący swoją moc z chmury. Wyzwanie dla Qualcomm?

Producenci procesorów starają się stworzyć jak najsilniejsze jednostki, a zarazem o niewielkich rozmiarach. Wyścig technologiczny odbywa się niejako "w tle", a konsumenci dostają już gotowe jego efekty. Aktualnie celem producentów jest stworzenie procesora w technologii 5nm i z takimi rozwiązaniami, jak Extreme Ultraviolet lithography (EUV). Samsung poinformował, że rozpoczyna współpracę z chińskim Baidu, a pierwszym jej efektem jest Baidu KUNLUN - procesor korzystający z SI oraz możliwości dawanych przez chmurę. Ma znacznie ulepszyć działanie centrów danych, aplikacji oraz HPC. Wybór do współpracy Baidu nie był przypadkowy - jest to gigant na chińskim rynku, dysponujący potężną infrastrukturą i zapleczem chmurowym.

Samsung i Baidu prezentują procesor KULUN

Do powstania Baidu KULUN wykorzystano rozwiązania Samsunga, w tym proces technologiczny 14 nm oraz technologię I-Cube TM, a ze strony Baidu użyto m.in. autroskiego modelu neuronowego. Procesor jest - wg producenta - trzykrotnie szybszy od konwencjonalnych rozwiązań GPU/FPGA i umożliwia transfer danych z szybkością 512GBps. Ma osiągać wydajność 260 Teraflopsów przy zapotrzebowaniu na energię wynoszącym 150 watów. W oświadczeniu prasowym czytamy, że KULUN to kompilacja najbardziej zaawansowanych obecnie technologii i optymalne wykorzystanie półprzewodników, powstała w celu zapewnienia najlepszego wykorzystania SI.

Nie wiadomo, kiedy i w jakich urządzeniach KULU trafi na rynek. Zapowiada się niezwykle obiecująco, zatem warto śledzić temat.