Samsung i LG zdominowały światowy rynek wyświetlaczy LCD TV - Korea wygrywa z Japonią

Dwie koreańskie firmy - Samsung i LG - całkowicie zdominowały rynek wyświetlaczy do telewizorów LCD TV. Razem mają aż 54 proc. globalnych dostaw tych paneli.

Korea

Z danych za drugi kwartał tego roku (czyli od kwietnia do czerwca) wynika, że Samsung ma już 27, 6 proc. udziału w globalnych dostawach wyświetlaczy LCD. Zaraz za nim plasuje się koreańskie LG, które może pochwalić się udziałem 26, 4 proc. w rynku.

Korea triumfuje na rynku paneli do LCD TV

Obie te koreańskie koncerny zwiększyły swój udział w rynku wyświetlaczy do LCD TV w stosunku do pierwszego kwartału w tym roku. Szybciej rósł jednak udział LG, bo o 1,7 proc. (Samsung niecały jeden proc.)

Japonia w pełnym odwrocie na rynku LCD TV

Te dane to złe wieści dla japońskich koncernów, które działają na rynku LCD TV. Na trzecim i czwartym miejscu znajdują się mnie znane dwie tajwańskie firmy - Chimei Innolux (15.9 proc.) i AU Optronics (15.8 proc.), a dopiero na piątym miejscu znalazł się pierwszy japoński koncern - Sharp, który kontroluje jedynie 5.9 proc. udziałów w rynku.

Korea kontroluje ponad połowę rynku paneli LCD TV

Korea ma więc już ponad 54 proc. całego rynku dostaw wyświetlaczy LCD TV, Tajwan 33,7 proc., a Japonia jedynie 8.4 proc. Warto jeszcze dodać, że Japonię gonią Chiny mają 3.6 proc. udziałów w rynku paneli LCD TV.

Sharp jeszcze walczy...

Większość tych japońskich 8,4 proc. należy do Sharpa. Sony, Panasonic i Toshiba praktycznie wiec nie liczą się na rynku paneli LCD.

Telewizor Samsung

Telewizor Samsung

Korea - dekada sukcesu na rynku LCD TV

Korea w ostatniej dekadzie niezwykle dynamicznie budowała swoją pozycję na rynku wyświetlaczy LCD. Japonia po trochu zostawała z tyłu. W tym roku ewidentnie Japonia została jeszcze dobita wielkim trzęsieniem ziemi i tsunami, które uszkodziły część japońskich fabryk. Japonia przegrywa w dostawach wyświetlaczy LCD, ale przegrywa też w sprzedaży gotowych telewizorów - na tym polu również koreański Samsung jest liderem sprzedaży 3D TV i LCD. Warto też rzucić okiem na telewizory Samsung Smart TV w 10 liczbach.

Wygląda na to, że Korea zdecydowanie wyszła na prowadzenie i trudno będzie je komuś odebrać.

Źródło: What HiFi