Samsung i TSMC przechodzą na 5 nm proces technologiczny, aby utrzymać prawo Moore'a

Czy przejście na 5 nm proces technologiczny pozwoli utrzymać 55 letnie prawo Moore'a przy życiu?

Samsung oraz Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) posiadają największe na świecie fabryki układów scalonych. Obie firmy uczestniczą w wyścigu na utrzymanie prawa Moore'a przy życiu. Prawo Moore'a został ustanowione przez Gordona Moore'a, pracownika firmy Intel w 1965 roku. Twierdził on, że w przeciągu roku podwajać się będzie liczba tranzystorów wewnątrz układów scalonych. Po dziesięciu latach w 1975 roku Moore zrewidował nieco swój pogląd i poinformował, że liczba tranzystorów będzie podwajać się co dwa lata.

Samsung i TSMC przechodzą na 5 nm proces technologiczny, aby utrzymać prawo Moore'a

Źródło: samsung.com

Ilość tranzystorów, jaką można zmieścić w jednym układzie scalonym jest niezwykle ważna. Im więcej tranzystorów uda się zmieścić w układzie scalonym tym większa jego moc oraz wydajność energetyczna.

W chwili obecnej produkuje się procesory maksymalnie w 7 nm procesie technologicznym. Rozwiązanie to stosowane jest przez AMD oraz wszystkich graczy produkujących procesory mobilne, gdzie wydajność energetyczna odkrywa kluczową rolę. Procesory Snapdragon 845 produkowane przez Samsunga od 2018 wykorzystują 10 nm proces technologiczny. Procesor Snapdragon 855 wytwarzany jest przez TSMC od 2019 roku przy zachowaniu tego samego procesu technologicznego. Również procesor Snapdragon 865 produkowany jest w 7 nm.

Oznacza to, że od dwóch lat nie zmieniliśmy procesu technologicznego na nowszy, a firmy takie, jak Intel nadal maja problemy z transformacją na 10 nm proces technologiczny. Opóźnienia spowodowały, że obecnie przedsiębiorstwa pracują w pocie czoła nad pierwszymi 5 nm procesorami, które pozwolą na utrzymanie prawo Moore'a przy życiu.

Chipy wyprodukowane w 5 nm procesie technologicznym pojawią się w połowie 2020 roku. Będą to układy Kirin 1020 oraz Apple A14 Bionic.

Zarówno Samsung, jak i TMSC mają plany produkcji układów nawet w 3 nm, ale modyfikacja linii produkcyjnych kosztuje setki milionów dolarów. Samsung na modyfikacje w przeciągu najbliższych 10 lat przeznacza 116 miliardów dolarów.

Jak widać obecnie producenci mają problem utrzymać prawo Moore'a przy życiu, a sprawy nie ułatwia spora konkurencja na rynku. Czy proces przejścia na 5 nm proces technologiczny w 2020 roku powiedzie się? Tego dowiemy się w najbliższych miesiącach.

Źródło: phonearena.com