Samsung i samochody elektryczne? Nowy plan technologicznego giganta

Południowokoreański gigant technologiczny łączy siły z producentem samochodów elektrycznych - Stellaris. Nawiązanie współpracy ma na celu zwiększenie możliwości konkurowania z innymi firmami z lokalnego rynku.

Źródło: Babak / Unsplashed

Zgodnie z plotkami z początku tego tygodnia, Samsung ogłosił, że wejdzie w północnoamerykańską przestrzeń baterii EV poprzez budowę swojej pierwszej fabryki baterii w USA. Firma podpisała umowę joint venture z producentem samochodów Stellantis. Samsung SDI będzie w końcu w stanie lepiej konkurować z lokalnymi rywalami w USA, takim jak LG Energy i SK On.

Samsung SDI i Stellantis rozpoczną produkcję ogniw i modułów akumulatorowych dla pojazdów elektrycznych w pierwszej połowie 2025 roku. Południowokoreańska firma podała w swoim komunikacie prasowym, że jej roczna zdolność produkcyjna wyniesie około 23 GWh, a w przyszłości wzrośnie do 40 GWh. Baterie te będą wykorzystywane w samochodach sprzedawanych w Kanadzie, Meksyku i USA.

Zobacz również:

  • Samsung Galaxy S21 FE - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [09.12.2021]
  • Poważna wpadka Tesli! Właściciele natychmiast do serwisu
Źródło: Stellantis

Źródło: Stellantis

Podczas gdy firma nie ujawniła kwoty inwestycji w swoją pierwszą fabrykę baterii EV w USA, eksperci twierdzą, że zostaną wydane miliardy dolarów. Dokładna nazwa i lokalizacja spółki joint venture nie zostały jeszcze ogłoszone. Jeon Young-hyun, prezes Samsung SDI, powiedział:

Cieszę się, że mogę ogłosić joint venture z firmą Stellantis, która przyspiesza swoją strategię elektryfikacji zgodnie z erą przyjazną środowisku. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić najwyższy poziom satysfakcji naszym klientom na rynku pojazdów elektrycznych. Stellantis to świetny partner motoryzacyjny dla przyszłości Samsung SDI w przestrzeni pojazdów elektrycznych.

Firma Stellantis została utworzona jako spółka macierzysta amerykańskiej firmy Fiat Chrysler Automobiles NV i francuskiej marki motoryzacyjnej PSA Groupe, które połączyły się na początku tego roku. W związku z tym Stellantis jest silnym partnerem dla Samsung SDI, ponieważ jest właścicielem różnych marek samochodowych, w tym Citroen, Dodge, Chrysler, Fiat, Jeep i Maserati. Południowokoreański producent baterii, który jest jednym z największych na świecie, dostarczał już baterie dla Fiata 500e i Jeepa Wranglera 4xe.

Stellantis już wcześniej ogłosił plan z inwestycją wynoszącą około 34,9 miliardów dolarów do 2025 roku na elektryfikację swojej linii samochodów i rozwój oprogramowania. Samsung SDI było jedyną firmą produkującą baterie, która nie posiadała lokalnej fabryki baterii w USA. Jego rywale, LG Energy i SK On, współpracowali z General Motors i Fordem, odpowiednio, aby zbudować swoje fabryki baterii w USA. Samsung posiada trzy inne fabryki baterii w Chinach (Xi'an), na Węgrzech i w Korei Południowej (Ulsan).