Samsung inwestuje w Teksasie w fabrykę pamięci flash

Firma Samsung Electronics poinformowała o otworzeniu nowej fabryki pamięci flash. Znajduje się ona w mieście Austin (Teksas) i pozwala na produkcję 300-milimetrowych wafli krzemowych.

Fabryka zajmuje powierzchnię porównywalną z dziewięcioma boiskami do piłki nożnej. Jest zdolna do produkcji 300-milimetrowych wafli - z jednego można otrzymać około tysiąca dwustu 256-megabitowych chipów NAND. Warto przy tej okazji przypomnieć, że tego typu chipy są szeroko wykorzystywane w różnych przenośnych urządzeniach takich jak , telefony komórkowe, fotograficzne i cyfrowe kamery. Ponadto stosuje się je przy produkcji kart pamięci oraz w stosunkowo nowym urządzeniu jakim jest dysk twardy typu SSD.

Jako pierwsze opuszczą linię produkcyjną 16-gigabitowe moduły produkowane w 50-nanometrowym procesie technologicznym (mają opuścić bramy fabryki w drugiej połowie tego roku). Warta 3,5 miliarda inwestycja osiągnie w 2008 roku zdolność produkowania 60000 wafli miesięcznie.

Co ciekawe, nowo otworzona fabryka stanęła obok już istniejącej (zbudowano ją w 1996 roku kosztem 1,4 miliarda dolarów), która - jak poinformowali przedstawiciele - w dalszym ciągu będzie wykorzystywana do produkcji układów DRAM.