Samsung kończy z produkcją smartfonów w Chinach

Koreański producent pomału wycofuje się z chińskiego rynku i właśnie zamknął tam swoją ostatnią fabrykę smartfonów.

Jak donosi agencja Reuters, fabryka smartfonów Samsunga w mieście Huizhou została ostatecznie zamknięta. Warto przypomnieć, że już kilka miesięcy temu ograniczono jej działanie.

Jeszcze w 2017 roku w Huizhou produkowano 64 miliony smartfonów, co wówczas stanowiło znaczną część z 394 milionów wszystkich urządzeń wyprodukowanych przez Samsunga w ciągu 12 miesięcy. Co ciekawe, w zeszłym roku na terenie Chin działała jeszcze jedna fabryka producenta w Tianjin (obecnie również już nieczynna).

Choć decyzja o zamknięciu fabryk nie oznacza, że koreański producent całkowicie wycofuje się z chińskiego rynku, to wyraźnie pokazuje, że nie zamierza tam dłużej inwestować swoich pieniędzy. Spowodowane jest to m.in. znacznemu spadkowi sprzedaży urządzeń Samsunga.

Chiny jeszcze parę lat temu były "łakomym kąskiem" dla takich firm jak: Apple, Samsung, LG czy Sony. Obecnie jednak tamtejszy rynek zdominowany jest przez rodzimych producentów. W ciągu zaledwie pięciu lat, udziały Samsunga w chińskim rynku spadły z 20% do nieco ponad 1%.

Obecnie produkcja Samsunga jest skupiona w fabrykach na terenie Indii i Wietnamu. Szacuje się, że w samym tylko Wietnamie produkuje się obecnie ponad 240 milionów smartfonów. Koreański producent nie jest jedynym, który zdecydował się opuścić chiński rynek, jakiś czas temu również Sony pozamykało wszystkie swoje placówki na terenie Chin.

źródło: reuters.com