Samsung manipulował przy benchmarkach? Wiele na to wskazuje...

Serwis AnadTech przekonuje, że smartfon Galaxy S4 został tak przygotowany przez Samsunga, aby znajdujący się w nim układ Exynos 5 Octa uzyskiwał lepsze wyniki w wybranych benchmarkach.

O tym, że firmy potrafią tak przygotować swoje produkty, aby lepiej wypadały w benchmarkach, słyszeliśmy już dawno w kontekście praktyk stosowanych w przypadku kart graficznych. Najświeższy raport serwisu AnadTech udowadnia, że na podobne zagrywki zdecydowała się również firma Samsung. Możemy w nim bowiem przeczytać, że zasilający smartfon Galaxy S4 układ Exynos 5 Octa (5410) SoC przeszedł pewne zmiany, dzięki którym w wybranych benchmarkach był w stanie wymusić na układzie graficznym PowerVR SGX544MP3 pracę z wyższą częstotliwością (532 MHz zamiast 480 MHz).

GPU to jednak tylko połowa sukcesu. Podobne zmiany miały zostać bowiem wprowadzone również w przypadku CPU, co skutkowało tym, że podczas testów cztery wydajniejsze rdzenie ARM pracowały z maksymalną częstotliwością 1,2 GHz nawet przy wyświetlaniu menu ekranowego.

Zobacz również:

  • Alder Lake w Geekbench 5 mocno bije AMD Ryzen

Benchmarki, pod które wedłu AnadTech został zoptymalizaowamy układ Exynos: AnTuTu, Linpack, Benchmark Pi i Quadrant

Benchmarki, przy których nie występwał efekt "podkręcenia: GFXBench 2.7, Epic Citadel

Więcej: http://anandtech.com