Samsung może kupić RIM po premierze BlackBerry 10. Tak twierdzą analitycy

Według analityków z Jefferies niepowodzenie najnowszego systemu operacyjnego firmy RIM, BlackBerry 10, może spowodować, że Samsung zdecyduje się na zakup tego kanadyjskiego producenta smartfonów.

Firma Research In Motion po raz kolejny opóźniła premierę systemu BlackBerry 10, który zdaniem wielu obserwatorów może być jedynym sposobem na uratowanie tej podupadłej marki (jej giełdowa wartość spadła do poziomu najniższego od 9 lat).

Analitycy z firmy analitycznej Jefferies twierdzą jednak, że nowy OS nie spełni oczekiwań kanadyjskiego producenta i raczej nie pomoże odebrać klientów firmie Apple (odpowiada ona w największym stopniu za odpływ użytkowników z firmy RIM), tym bardziej, gdy wypuści ona swój najnowszy system, iOS 6.

"Widzimy duży potencjał w BlackBerry 10 i to na pewno jest ogromna poprawa w stosunku do BB7. Uważamy jednak, że jest mało prawdopodobne, aby poprawa ta była większa niż w przypadku iOS 6. Jest też mniej więcej równa w stosunku do Androida 4.1. Dlatego uważamy, że RIM ma małą szansę na odzyskanie rynku kosztem Apple"- napisali w raporcie analitycy z Jefferies.

Biorąc to pod uwagę twierdzą oni więc, że po debiucie BlackBerry 10 Samsung zdecyduje się na zakup firmy RIM, aby mieć gotowe awaryjne rozwiązanie pozwalające mu na uniezależnienie się od firmy Google, która po wprowadzeniu na rynek swoich smartfonów i tabletów stała się dla niego realną konkurencją.

W sumie analitycy przewidują jednak, że koreański producent ma do wyboru sześć następujących rozwiązań:

- nie będzie robił nic i nadal będzie opierał się na Androidzie

- rozwinie własną wersję Androida

- opracuje bardzo odmienną wersję Androida

- postawi na rozwój własnego systemu

- wykupi licencję na BlackBerry 10

- podejmie wspomnianą wcześniej decyzję o zakupie RIM

Oczywiście jak będzie faktycznie, przekonamy się po premierze sytemu BlackBerry 10, która powinna mieć miejsce na początku przyszłego roku. Wydaje się jednak, że zakup firmy RIM może być poważnie rozważany przez Samsunga.

Aktualizacja: 10 sierpnia 2012 11:11

W odniesieniu do spekulacji analityków firma Samsung wydała oświadczenie, w którym jasno stwierdza, że nie jest zainteresowana ani zakupem RIM, ani licencji na BB10.