Samsung + notebook = miesiąc pracy bez podłączania do gniazdka?!

Samsung zaprezentował niebywałe ogniwo paliwowe dla komputerów przenośnych. Zgodnie z deklaracjami producenta, pozwala ono nie na dobę czy tydzień, ale na miesiąc pracy notebooka bez podłączania go do prądu i uzupełniania zapasów paliwa!

Ogniwo ma mieć czterokrotnie wyższą wydajność niż jakiekolwiek podobne produkty konkurencji. Każdy litr paliwa pozwala na wygenerowanie 650 watogodzin energii.

Deklarowany "miesiąc pracy" dotyczy ultraprzenośnego notebooka oznaczonego symbolem Q35, można się jednak spodziewać, że nawet dużo większe i bardziej zachłanne na moc urządzenia powinny funkcjonować z ogniwem przez przynajmniej kilka dni.

Ogniwo paliwowe Samsunga z notebookiem Q35 (źródło: Akihabaranews.com, Samsung)

Ogniwo paliwowe Samsunga z notebookiem Q35 (źródło: Akihabaranews.com, Samsung)

Co najważniejsze: poziom hałasu generowanego podczas spalania paliwa nie jest wyższy niż ten, z którym użytkownik ma do czynienia podczas pracy z typowym laptopem. Ponoć jest to spore osiągnięcie, dotychczas produkowane ogniwa były bowiem raczej głośne, co powstrzymywało firmy przed wprowadzaniem ich na rynek.

Oprócz ogniwa wielkości stacji dokującej Samsung przygotowuje również wersję miniaturową mieszczącą ok. 200 mililitrów paliwa. Ma ona pozwolić na pracę komputera przenośnego przez ponad 15 godzin.

Urządzenia prawdopodobnie znajdą się w sprzedaży pod koniec 2007 roku.


Zobacz również