Samsung oskarżony o dziurawe zabezpieczenia

Kilka amerykańskich koncernów filmowych pozwało koreańską firmę Samsung - zarzucają jej, że produkowane przez nią odtwarzacze DVD nie dość skutecznie blokują możliwość odtwarzania filmów z innych regionów, a także pozwalają na nieautoryzowane kopiowanie zabezpieczonych materiałów.

Pozwy złożone zostały przez koncerny Paramount Pictures, 20th Century Fox oraz Universal Studios. Firmy domagają się natychmiastowego wycofania z rynku urządzeń, o których mowa w pozwach.

Rzecznik Samsunga potwierdził, iż firma została pozwana przez amerykańskie koncerny filmowe - aczkolwiek nie dotarły do niej jeszcze żadne oficjalne pisma w tej sprawie. Przedstawiciel koncernu powiedział, iż problem dotyczy najprawdopodobniej odtwarzacza DVD-HD841, sprzedawanego w USA przez kilka miesięcy w 2004 r.

"Rzeczywiście, okazało się, że ten model umożliwiał zaawansowanym użytkownikom obejście pewnych zabezpieczeń - m.in. blokady regionalnej. Dlatego też - po licznych głosach sprzeciwu ze strony wydawców - zdecydowaliśmy się na zaprzestanie jego produkcji. Nie bardzo rozumiem, dlaczego amerykańskie firmy nagle zaczynają domagać się wycofania z rynku produktu, który przestaliśmy sprzedawać ponad rok temu" - tłumaczy rzecznik koreańskiego koncernu.