Samsung: pierwsza komórka z HSUPA

Koncern Samsung Electronics oficjalnie zaprezentował swój pierwszy telefon komórkowy wyposażony w obsługę systemu transmisji danych High-speed Uplink Packet Access (HSUPA). Model SCH-M470 dysponuje również modułem Bluetooh oraz wbudowanym cyfrowym aparatem z matrycą o rozdzielczości 2 megapikseli.

Standardowy system WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access) umożliwia wysyłanie danych z telefonu komórkowego z prędkością 384 kilobitów na sekundę - dla wielu użytkowników to za mało, dlatego też od lat trwają pracę na zwiększeniem transferu w sieciach komórkowych. Ich efektem było m.in. opracowanie standardu HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access), który pozwala na przesyłanie danych do klienta z prędkością do 7,2 Mbps (w niektórych sieciach). Problem HSDPA polega na tym, że technologia ta oferuje znacznie niższe prędkości przesyłania danych od klienta (co utrudnia korzystanie np. z wideokonferencji czy usług VoIP). Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie komplementarny dla HSDPA system HSUPA, umożliwiający transfer danych od klienta z maksymalną prędkością 5,8 Mbps.

Samsung SCH-M470

Samsung SCH-M470

Przedstawiciele Samsunga deklarują, że zaprezentowane właśnie przez nich urządzenie potrafi wysyłać dane z maksymalną prędkością 2 Mbps. "Oznacza to, że wysłanie np. standardowego pliku muzycznego w formacie MP3 nie powinno potrwać dłużej niż 30 sekund" - tłumaczy rzecznik firmy.

Samsung SCH-M470 to telefon z wysuwaną klawiaturą; urządzenie wyposażono także w obsługę protokołu Bluetooth oraz wbudowany cyfrowy aparat fotograficzny 2 MP. Cenę urządzenia - które na razie dostępne jest jedynie w Korei Południowej - ustalono na 615 USD.