Samsung pogodzi formaty?

Choi Gee-Sung, szef działu elektroniki użytkowej koncernu Samsung, zapowiedział, że w przyszłym roku firma wprowadzi na rynek odtwarzacz, obsługujący oba konkurencyjne standardy, pretendujące do miana "następcy DVD" - Blu-Ray i HD DVD.

"Najbardziej satysfakcjonowałoby nas opracowanie jednego, zunifikowanego formatu - jeśli jednak to nie nastąpi, to wprowadzimy do naszej oferty urządzenie obsługujące obydwa konkurencyjne standardy" - zapowiedział w rozmowie z dziennikarzem "Financial Times Deutschland" Choi Gee-Sung. "Oczywiście nie będzie to proste zadanie, ale mogę was zapewnić, że taki produkt trafi na rynek już w przyszłym roku" - dodał przedstawiciel Samsunga.

Informacja ta jest o tyle zaskakująca, że jeszcze do niedawna Samsung popierał jedynie opracowany przez Sony format Blu-Ray - teraz okazało się, że w imię zapewnienia kompatybilności firma jest skłonna wesprzeć również jego konkurenta.

Warto przypomnieć, że pod koniec sierpnia fiaskiem zakończyły się prowadzone od kilku miesięcy rozmowy grupy roboczej, której zadaniem było wypracowanie kompromisu pomiędzy firmami, promującymi technologie Blu-Ray i HD DVD. Celem rozmów było opracowanie jednego, spójnego formatu zapisu, który zastąpiłby konkurujące obecnie formaty. Firmy wspierające Blu-Ray i HD DVD nie wykluczają, że w przyszłości uda się osiągnąć porozumienie, na razie jednak zajęły się rozwijaniem własnych technologii. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tekście "Blu-Ray vs. HD DVD - koniec rozmów?".


Zobacz również