Samsung pogodzi formaty?

Przedstawiciele koreańskiego Samsunga poinformowali, że firma rozważa wprowadzenie na rynek odtwarzacza, który obsługiwał będzie zarówno format Blu-ray, jak i HD DVD. Firma prowadzi już prace nad prototypem takiego urządzenia.

Samsung oficjalnie wspiera format Blu-ray (firma jest członkiem stowarzyszenia BDA - Blu-ray Disc Association) - wkrótce do amerykańskich sklepów ma trafić jego pierwszy odtwarzacz płyt Blu-Ray (model BD-P1000).

W ostatnich dniach firma zadeklarowała jednak, iż nie wyklucza wprowadzenia do swojej oferty urządzenia, które będzie potrafiło odtwarzać zarówno płyty w standardzie Blu-ray, jak i konkurencyjnym formacie HD DVD. Informację taką podał Kim Du-Hyon z centrali firmy. Du-Hyon powiedział też, że firma rozpoczęła już tworzenie prototypu takiego urządzenia i wkrótce zamierza rozpocząć jego testowanie. Jeśli testy przebiegną pomyślnie, hybrydowy odtwarzacz filmów trafi na rynek pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku.

Przedstawiciel koncernu oświadczył też, iż jego zdaniem Blu-ray ma zdecydowanie większe szanse na rynkowy sukces - wyjaśnił przy tym, iż Samsung wprowadzi odtwarzacz obsługujący format HD DVD głównie z myślą o klientach, którzy nie mogą się zdecydować, który format bardziej im odpowiada.

Warto wspomnieć, że Samsung nie jest jedyną firmą pracującą nad dwuformatowym odtwarzaczem - wprowadzenie takiego urządzenia do swojej oferty planuje również LG, a być może również Sony (firma, mimo, iż jest głównym promotorem Blu-ray, stworzyła niedawno spółkę z jednym z twórców HD DVD - nazwano ją Sony NEC Optiarc).