Samsung potwierdził, że szykuje kilka smartfonów z systemem Tizen

Samsung potwierdził, że zamierza w tym roku wprowadzić na rynek kilka nowych smartfonów pracujących pod kontrolą systemu Tizen.

Tizen to otwarty mobilny system operacyjny, który został oparty na Linuksie i który rozwijany jest przede wszystkim przez Samsunga i Intela. Wraz z przejęciem przez Google'a Motoroli pojawiło się wiele głosów, że koreański producent może odejść od Androida i postawić na inną platformę. Ostatnie doniesienia serwisu Bloomberg zdają się potwierdzać te opinie. Przytacza on bowiem wydane właśnie przez Samsunga oświadczenie, w którym czytamy:

"Planujemy wprowadzić w tym roku na rynek konkurencyjne urządzenia pracujące pod kontrolą systemu Tizen"

Największy dostawcza smarfonów na świecie (w ostatnim kwartale sprzedał ich aż 67 milionów i zgarnął 35% rynku) zaznaczył też jednocześnie, że wraz z rozwojem sytuacji na rynku być może rozbuduje linię nowych smartfonów o kolejne modele.

Kiedy premiera?

Zdaniem japońskiej gazety Yomiuri Shimbun Samsung zamierza zaprezentować pierwsze smartfony z systemem Tizen już w lutym podczas targów Mobile World Congress 2013. Towarzyszyć ma mu w tym operator NTT DoCoMo, który wkrótce po zakończeniu imprezy miałby wprowadzić wspomniane urządzenia do swojej oferty.

Mobilne systemy operacyjne

Warto na koniec zaznaczyć, że od jakiegoś czasu obserwujemy na rynku mobilnych systemów operacyjnych nowe projekty. Poza wspomnianym systemem Tizen mam tutaj na myśli systemy Firefox OS oraz mobilny Ubuntu.

Osobiście cieszę się, że pojawiają się kolejni gracze. A Wy?


Zobacz również