Samsung prezentuje przezroczyste ekrany LCD

Koreańska firma stworzyła przezroczysty wyświetlacz LCD. Technologia oglądana do tej pory tylko w filmach science fiction, jak Raport Mniejszości lub Avatar, staje się faktem na naszych oczach. Ma być nie tylko efektowna, ale również energooszczędna.

Samsung LTI460AP01 Transparent LCD

Pełna nazwa przezroczystego wyświetlacza to Samsung LTI460AP01 Transparent LCD. Od klasycznych ekranów LCD różni się tym, że nie potrzebuje tylnego podświetlenia (BLU - Back Light Unit). W tradycyjnych ekranach jest ono niezbędne, bo inaczej nic nie byłoby widać, ale przezroczysty wyświetlacz używa innych źródeł światła.

Nowe wyświetlacze Samsunga do podświetlania obrazu wykorzystują światło słoneczne lub sztuczne. Gdy robi się już ciemno, można jednak aktywować przezroczysty system podświetlania zaprojektowany specjalnie dla nowych paneli.

Przezroczyste ekrany mają być energooszczędne. Bez aktywacji specjalnego systemu BLU powinny zużywać one tylko 10 proc. energii potrzebnej zwykłym wyświetlaczom LCD podobnego rozmiaru. Samsung pokazuje, że nowa technologia może zostać wykorzystana np. na wystawach sklepowych do wyświetlania informacji o produktach.

W kwietniu 2011 informowaliśmy, że Samsung wprowadza do masowej produkcji 22-calowe przezroczyste ekrany. Obecnie zaprezentowane wyświetlacze LCD są jednak znacznie większe, a dzięki temu bardziej przydatne do zastosowania jako elementy wystaw i reklam.