Samsung produkuje już 3 GB kości pamięci RAM dla urządzeń mobilnych

Wyścig zbrojeń producentów urządzeń mobilnych przypomina dziś to, co obserowowaliśmy jeszcze kilka lat temu na rynku komputerów PC. Smartfony i tablety mają z roku na rok coraz więcej mocy obliczeniowej. Tyczy się to też pamięci operacyjnej. Samsung ogłosił, że rozpoczyna masową produkcję kości o pojemności 3 GB.

Wydajność urządzeń mobilnych i użytych w nich podzespołów z roku na rok rośnie. Jeszcze kilka lat temu telefon posiadający 256 MB pamięci RAM uważany był za topową jednostkę, gdy dziś flagowe smartfony i tablety niemal wszystkich producentów posiadają aż 2 GB pamięci. Patrząc na tempo wzrostu wymagań mocy obliczeniowej przez smartfony i tablety nie trudno sobie wyobrazić, że niedługo nawet dzisiejsze 2 GB obecne tych najlepszych i najdroższych urządzeniach przestanie być wystarczające.

Samsung już jakiś czas temu rozpoczął prace nad nowocześniejszymi modułami pamięci RAM. Nowe super cienkie kości przeznaczone dla urządzeń mobilnych będą posiadały jej aż 3 GB. Są to przy tym jednostki o niskim poborze energii, co ma pozytywnie wpłynąć na czas pracy smartfonów i tabletów na pojedyńczym ładowaniu. Energooszczędność podzespołów jest przecież tak samo istotna jak przyrost mocy obliczeniowej.

6 czterogigabitowych chipów w nowej kości 3 GB LPDDR3 wykonane zostały w 20-nanometrowym procesie technologicznym. Jej grubość to zaledwie 0,8mm. Pamięć będzie też znacznie szybsza, co zawdzięczać będzie symetrycznemu przepływowi danych do dwóch modułów po 1,5 GB każdy. Nowa pamięć RAM Samsunga zapewni też pełne wsparcie technologii łączności LTE Advanced.