Samsung przedstawia pamięć DRAM CXL o pojemności 512 GB!

Samsung, największy na świecie producent układów pamięci, zaprezentował pierwszy w branży moduł CXL DRAM o pojemności 512 GB, przeznaczony dla serwerów. CXL to skrót od Compute Express Link, a ta nowa technologia DRAM oferuje niezwykle dużą pojemność przy bardzo małych opóźnieniach.

Samsung przedstawia pamięć DRAM CXL o pojemności 512 GB!

Fot. SamMobile

W maju 2021 r. południowokoreańska firma jako pierwsza zaprezentowała prototyp modułu CXL DRAM. Od tego czasu Samsung współpracuje z firmami produkującymi serwery danych i układy scalone w celu standaryzacji i udoskonalenia standardu CXL DRAM. Nowy moduł CXL firmy Samsung jest oparty na kontrolerze ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) CXL. Oferuje on czterokrotnie większą pojemność pamięci i opóźnienia systemowe na poziomie jednej piątej w porównaniu z modułem CXL poprzedniej generacji.

Marki takie jak Lenovo i Montage Technology współpracują z Samsung Semiconductor w celu zintegrowania modułów CXL DRAM w swoich systemach. CXL oferuje znacznie większą pojemność niż konwencjonalne systemy pamięci DDR, a ponadto jest łatwiejszy do skalowania i konfigurowania. Zapewnia lepszą wydajność w zastosowaniach AI, big data i metaverse.

Zobacz również:

  • Jeden z najciekawszych średniopółkowców Samsunga nie otrzyma kolejnej dużej aktualizacji systemu

Nowy moduł CXL firmy Samsung jest pierwszym, który obsługuje najnowszy interfejs PCIe 5.0. Jest on dostępny w obudowie EDSFF (E3.S), która doskonale nadaje się do serwerów nowej generacji w chmurze i serwerach korporacyjnych.

Jeszcze w tym miesiącu południowokoreańska firma wyda zaktualizowaną wersję swojego otwartego zestawu SMDK (Scalable Memory Development Kit), który umożliwia bezproblemową pracę CXL w heterogenicznych systemach pamięci. Dzięki temu klienci nie będą musieli modyfikować swoich istniejących konfiguracji, aby włączyć do nich moduły CXL DRAM.

Firma Samsung rozpocznie próbną sprzedaż modułu CXL DRAM o pojemności 512 GB klientom i partnerom w celu wspólnej oceny w trzecim kwartale 2022 roku, aby w przyszłym roku był on gotowy do zastosowania w platformach serwerowych następnej generacji.