Samsung przejdzie na AMD w UMPC?

Komputerki UMPC napędzane oprogramowaniem Microsoftu o nazwie "Origami" były jedną z większych atrakcji tegorocznych targów CeBIT w Hanowerze. Niestety, specjaliści z branży szybko orzekli, że urządzenia będą miały problemy z zaistnieniem na rynku.

UMPC wydawały się problematyczne. Ich cena wahała się między tysiącem i dwoma tysiącami dolarów, teoretycznie zatem stanowiły konkurencję dla silniejszych laptopów i tabletów. Jednak niska moc obliczeniowa kazała porównywać je raczej z co lepszymi palmtopami. Mówiono też, że UMPC są za duże w porównaniu do PDA i za drogie (biorąc pod uwagę stosunek możliwości do kosztów zakupu) w zestawieniu z notebookami.

Wysoka cena UMPC wywołana była m.in. wykorzystaniem niskonapięciowych procesorów Intela. Krążą jednak plotki, że Samsung - jedna z najbardziej aktywnych firm w zakresie promocji UMPC - zrezygnuje z Celeronów na rzecz tańszych układów AMD oraz zawiąże współpracę z koreańskim gigantem telekomunikacyjnym, Korea Telecom, który stworzy rynek dla nowych urządzeń.

Zobacz również:

  • AMD Radeon RX 6600 XT i RX 6600 z datą premiery
  • Wear OS 3 - lista kompatybilnych modeli smartwatchów

Jak twierdzą redaktorzy portalu RegHardware, pozwoli to na obniżenie ceny drugiej generacji komputerków Q1 z obecnych 1337 dolarów do zaledwie 780. Ta ostatnia kwota odpowiada w Korei wartości low-endowego notebooka.