Samsung przepowiada przyszłość komórek

Holograficzne wyświetlacze, procesory taktowane zegarem 5 GHz i dyski o pojemności 20 GB - takie komponenty, będą - zdaniem przedstawicieli koncernu Samsung - standardowo montowane w telefonach komórkowych w 2010 r.

"Możliwość prowadzenia rozmów głosowych będzie już za 4 lata tylko jedną z wielu ważnych funkcji telefonu" - zapowiada Kang-Hun Lee, wiceprezes działu o nazwie Next-Generation Terminals Team, odpowiedzialnego w Samsungu za opracowywanie nowych modeli telefonów komórkowych.

Lee tłumaczy, że w najbliższych latach drastycznie wzrośnie wydajność montowanych w telefonach procesorów oraz pojemność dostępnej pamięci. "Przewidujemy, że już w 2010 r. wiele dostępnych na rynku telefonów będzie dysponowało 5-gigahercowymi procesorami. Jeśli w urządzeniu takim zamontowana będzie pamięć flash, to będzie jej co najmniej 10 GB, jeśli zaś dysk twardy - to co najmniej o pojemności 20 GB" - mówi przedstawiciel Samsunga.

Zmienią się również wyświetlacze - zamiast niewielkich ekranów LCD czy OLED w telefonach pojawią się wyświetlacze holograficzne oraz elastyczne (te ostatnie będzie można np. rozwijać). W "komórkach" pojawią się również zaawansowane aparaty fotograficzne, potrafiące rejestrować materiały 3D, a także nowe systemy zasilania (głównie panele słoneczne oraz ogniwa paliwowe).

Kang-Hun Lee zastrzega, że wiele z opisanych przez niego rozwiązań na razie znajduje się dopiero w fazie projektu, jednak - jego zdaniem - proces rozbudowywania funkcjonalności i zwiększania wydajności telefonów komórkowych jest nieunikniony. W ramach potwierdzenia swoich słów przedstawiciel Samsunga zdradził, iż jego firma zamierza wkrótce wprowadzić do sprzedaży telefon, wyposażony w procesor StrongARM taktowany zegarem 1 GHz.