Samsung rezygnuje z hybrydy HD DVD/Blu-ray

Przedstawiciele firmy Samsung Electronics poinformowali, iż rezygnują z planów zbudowania hybrydowego napędu zdolnego odtworzyć zarówno płyty HD DVD, jak i Blu-ray. Koncern nie wyjaśnił przyczyn swojej decyzji. "Mamy zamiar całkowicie skupić się na Blu-ray" - zapowiedział David Steel, wiceprezes Samsung Electronics.

The Korean Times doniósł, że Samsung w ogóle nie ma zamiaru zajmować się technologią HD DVD. Firma nie będzie więc pracowała ani nad hybrydami, ani nad odtwarzaczami HD DVD.

Koreańska firma od kilku miesięcy zapowiadała hybrydowe odtwarzacze. Była pierwszym przedsiębiorstwem, które zaczęło mówić o takich urządzeniach. Jej przedstawiciele od początku zapowiadali, że nie będą budować "samodzielnych" odtwarzaczy HD DVD i obiecywali przy tym, że pierwsze hybrydy spod znaku Samsunga trafią na rynek pod koniec 2006 lub na początku 2007 roku.

Przyczyny porzucenia prac nad dwuformatowymi czytnikami nie podano, jednak specjaliści sądzą, że, obok powodów technologicznych, mogą w grę wchodzić również czynniki "polityczne". Samsung jest potentatem na rynku taniej elektroniki użytkowej i już w tej chwili jest w stanie sprzedać swój odtwarzacz Blu-ray o połowę taniej, niż konkurencja. Jeśli Samsung wyprodukuje hybrydę to będzie mógł ją prawdopodobnie sprzedawać w cenie, w jakiej inni proponują odtwarzacze Blu-ray. Gdyby tak się stało, producenci takich odtwarzaczy musieliby obniżyć ceny, by utrzymać się na rynków. Wówczas z pewnością ceny obniżyliby producenci odtwarzaczy HD DVD. A to mogłoby doprowadzić do wzrostu popularności tego formatu, na czym Samsungowi, zainteresowanemu technologią Blu-ray, nie zależy.