Samsung rezygnuje z telewizorów OLED i skupia się na LCD/PDP TV

Firma Samsung poinformowała, iż nie zamierza w najbliższym czasie wprowadzać na rynek telewizorów zbudowanych w oparciu o technologię OLED.

Przedstawiciel koreańskiego producenta twierdzi, iż głównym problemem stojącym na drodze nowej technologii są wysokie koszty produkcji. Jego zdaniem klienci nie będą chętnie płacić za urządzenia, które są 10-krotnie droższe od ich odpowiedników wykonanych w technologii LCD lub PDP. Samsung zamierza wkroczyć na rynek OLED TV dopiero wtedy, gdy wspomniane koszty zostaną obniżone do poziomu gwarantującego zainteresowanie ze strony klientów.

Samsung planuje skupić się obecnie na telewizorach plazmowych i LCD stawiając sobie za cel poprawienie jakości prezentowanego przez nie obrazu przy jednoczesnym zmniejszeniu ich grubości. Aby to osiągnąć, koreańscy inżynierowie mają wprowadzić do telewizorów technologię 200 Hz oraz systemy podświetlenia diodami LED. Oczywiście nie zapomniano też o zmniejszeniu zużycia energii - przyszłoroczne modele mają się bowiem charakteryzować dużo mniejszym poborem prądu (55-calowy model ma zużywać tyle samo prądu co obecnie dostępny na rynku 32-calowy telewizor).

Warto na koniec wspomnieć, iż parę dni temu Woo-Jong Lee, wiceprezydent Samsung SDI, poinformował, że jego firma zamierza do 2010 roku rozpocząć dostawy paneli OLED dla producentów notebooków. Twierdził on również, iż za rok/dwa 5-calowe (lub większe) "organiczne" wyświetlacze będą masowo dostępne w urządzeniach takich jak smartfony i netbooki.