Samsung rozpoczął produkcję układów Apple A9

Samsung rozpoczął już podobno produkcję pierwszych układów Apple A9. Zbudowane one zostały w oparciu o proces technologiczny 14 nm FinFET.

Najnowsze, instalowane w smartfonach iPhone 6/6 Plus układy A8, produkowane są przez firmę Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) oraz w mniejszej części przez Samsunga. Tym samym amerykańska firma w końcu zdywersyfikowała dostawy układów zasilających iGadżety zmniejszając znaczenie dostaw ze strony koreańskiego producenta, który jednocześnie jest jej najgroźniejszym konkurentem na mobilnym rynku.

Z najnowszych doniesień koreańskiego serwisu ETNews wynika jednak, że w przypadku układów zasilających kolejne "jabłkowe" smartfony Apple ponownie postawiło na Samsunga, który ponoć rozpoczął już w zlokalizowanej w Teksasie fabryce produkcję pierwszych próbnych procesorów A9. Dzięki temu ruchowi kolejne iGadżety będą korzystały z mocy CPU wykonanych w nowym 14-nanometrowym procesie technologicznym FinFET. Dodatkowo stanowi on część planów Apple związanych z przeniesieniem produkcji układów do Stanów Zjednoczonych.

Na koniec warto przypomnieć, że powyższe doniesienia potwierdzają październikowe spekulacje, z których wynikało, że Samsung wygrał kontrakt na budowę 14-nanometrowych układów A9.