Samsung sprzedał oddział dysków twardych firmie Seagate

Firma Seagate poinformowała o sfinalizowaniu transakcji zakupu oddziału Samsunga zajmującego się produkcją dysków twardych. Obecnie na rynku HDD operowali więc będą jedynie trzej duzi gracze - Western Digital, Seagate i Toshiba.

Transakcja została zapowiedziana w połowie kwietnia. Jej zamknięcie nastąpiło jednak dopiero teraz ze względu na oczekiwanie na zgodę odpowiednich instytucji Australii i Chin oraz Komisji Europejskiej.

Zgodnie z umową Seagate zyskał wybrane elementy "dyskowego" interesu Samsunga, takie jak aktywa (m.in. produkująca najbardziej pojemne 2,5-calowe dyski linię M8), infrastruktura i pracownicy.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023
  • 4 najładniejsze smartfony, które zadebiutowały w 2023 roku
  • Najlepsze dyski SSD M.2 do 400 złotych. Dyski M.2 w dobrej cenie

Wśród pracowników, którzy dołączyli do Seagate znalazła się kadra kierownicza i inżynierowie, którzy mają się zająć pracami nad tworzeniem produktów SFF (Small Form Factor) przeznaczonych na rynek komputerów przenośnych.

Transakcja zamknęła się sumą 1,4 miliarda dolarów. Objęła też szereg innych porozumień:

- Samsung będzie dostarczał Seagate pamięci NAND Flash, które będą montowane w dyskach SSD i dyskach hybrydowych

- Seagate będzie dostarczał dyski twarde Samsungowi, który będzie je montował w swoich komputerach i elektronice konsumenckiej

- Wyznaczona przez Samsunga osoba zajmie miejsce w zarządzie Seagate

- firmy nawiążą współpracę mająca na celu opracowywanie rozwiązań z zakresu pamięci masowych.

Źle się dzieje w świecie HDD

Rynek HDD niestety przeżywa ostatnio trudne chwile. Wszystko zaczęło się od powodzi w Tajlandii, której skutki (poza oczywiście mieszkańcami, których spotkała prawdziwa tragedia) odczuli konsumenci na całym świecie zmuszeni do płacenia większych cen za dyski twarde.

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się o kolejnym niekorzystnym dla nas pomyśle, czyli planach znacznego skrócenia gwarancji (np. z 5 do 2 lat) na dyski twarde (i nie tylko) firm Seagate i Western Digital. Pierwsza z nich zamierza wprowadzić je w życie 31 grudnia tego roku, natomiast druga - 2 stycznia przyszłego roku.

_______

Czy to dobrze, że Samsung znika z rynku dysków twardych? Część osób z pewnością jest zdania, że tak, gdyż koreańskie produkty nie były według nich najlepszej jakości. Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na inną sprawę. Otóż po sfinalizowaniu transakcji na rynku HDD pozostaną już jedynie trzej duzi gracze - Western Digital, Seagate i Toshiba...


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: