Samsung stawia na OLED?

Samsung SDI chce jeszcze w tym roku znacząco zwiększyć produkcję wyświetlaczy OLED. Przedstawiciele firmy poinformowali właśnie, że zamierza ona zainwestować w to przedsięwzięcie blisko 552 mld wonów (czyli ok. 528 mln USD).

Samsung SDI to przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji wyświetlaczy (koncern Samsung Electronics ma 20% udziałów w nim). Z informacji udostępnionych właśnie przez jego rzecznika wynika, że inwestycja będzie przeprowadzana etapowo - proces ten rozpocznie się w najbliższych dniach i zakończy w czerwcu 2009 r.

Firma nie ujawnia na razie, na co dokładnie zostaną przeznaczone owe środki - najbardziej prawdopodobne wydaje się jednak tworzenie dużych wyświetlaczy OLED. Do tej pory ekrany te dość często stosowane były głównie w niewielkich urządzeniach, takich jak np. telefony komórkowe czy odtwarzacze multimedialne. Od kilku miesięcy trwa jednak wyścig, którego celem jest spopularyzowanie "organicznych" wyświetlaczy w telewizorach.

Pierwszy był koncern Sony, który już pod koniec ubiegłego roku zaprezentował pierwszy telewizor wyposażony w taki ekran. Urządzenie co prawda doskonale ilustruje zalety technologii OLED - oferuje obraz doskonałej jakości, jest energooszczędne, zaś wyświetlacz ma zaledwie kilka milimetrów grubości. Model XEL-1 ma też jednak kilka wad - np. mały ekran (zaledwie 11") oraz wysoką cenę. Przedstawiciele Sony zapowiedzieli już, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy w ofercie firmy pojawi się model 27-calowy. Kilka dni temu pojawiła się również informacja, jakoby produkcję 37-calowego telewizora OLED zamierzał rozpocząć Panasonic - firma jednak zdementowała tę informację (choć przyznała, że jest bardzo zainteresowana tą technologią).