Samsung stworzył składany ekran dotykowy AMOLED

Nowy prototypowy ekran dotykowy Samsung może być wielokrotnie składany i nie dozna przy tym żadnych uszkodzeń. Na razie żaden z podobnych wynalazków nie trafił do produkcji masowej, ale w przyszłości mogą być one szeroko stosowane w urządzeniach mobilnych i nie tylko.


Nowy składany na pół ekran dotykowy zbudowany jest z dwóch paneli AMOLED przymocowanych z obu stron elastycznej gumy silikonowej. Całość została powleczona specjalnym szkłem, które nie tylko zapewnia ochronę przed porysowaniem, ale także pozwala na wprowadzenie funkcjonalności ekranu dotykowego. Wszystkie komponenty umieszczone są w obudowie.

Ekran może zostać złożony o 180 stopni, tak by jeden panel przylegał bezpośrednio do drugiego. Naukowcy z Samsunga poddali wyświetlacz testowi. Został on 100 000 razy złożony i rozłożony. W rezultacie okazało się, że nie posiada żadnych widocznych uszkodzeń, a jasność wyświetlania na linii zgięcia zmniejszyła się tylko o 6 procent.

Zobacz również:

  • Tani smartfon nie musi być wcale słaby. Oto najlepsze modele do 1500 zł

To kolejny prototypowy ekran Samsunga wykonany w technologii AMOLED, który cechuje się dużą elastycznością. Na tegorocznych targach CES firma zaprezentowała bardzo elastyczny i niezwykle cienki, choć nie dotykowy, ekran określany niekiedy jako niezniszczalny wyświetlacz AMOLED. Można się mu przyjrzeć na drugim z zamieszczonych materiałów filmowych.

Składany dotykowy AMOLED Samsunga można zobaczyć na poniższym filmie

Elastyczny AMOLED Samsunga na materiale filmowym


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: