Samsung: szybsza pamięć dla smartfonów i tabletów

Samsung wypuszcza próbki testowe 4 Gb pamięci dynamicznej LPDDR2 dla urządzeń mobilnych. W czwartek firma podała, że opracowała szybką wersję pamięci o niskim poborze energii, która pomoże w przyśpieszeniu oprogramowania tabletów i smartfonów.

4 Gb LPDDR2 DRAM (pamięć dynamiczna o zdwojonej prędkości przesyłu danych i niskim poborze energii) może przetransferować do 1066 megabitów danych na sekundę (Mbps), czyli tak szybko jak pamięć stosowana w pecetach - poinformował Samsung.

Rozwój tabletów wpływa też na rynek smartfonów. Wzrasta zapotrzebowanie na szybszą pamięć, gdyż urządzenia mobilne potrzebują obecnie wydajniejszego przesyłu danych do różnych aplikacji np. obsługujących wyświetlanie filmów.

Samsung podaje, że nowa 4 Gb pamięć dynamiczna LPDDR2 oferuje więcej niż podwojoną wydajność mobilnej pamięci DRAM używanej obecnie smartfonach, która przesyła dane z prędkością 333-400 Mbps. Nowe Układy będą produkowane w technologii 30 nanometrów.

Firma zacznie niebawem dostarczać próbki testowe 8 Gb pamięci LPDDR2, które łączą dwa 4 Gb układy w jeden 8-gigabitowy pakiet. Firma pracuje z projektantami urządzeń nad szybkim wprowadzeniem nowej pamięci na rynek.

Wiceprezes Samsunga w zespole ds. pamięci, Yun-Young Jeon przewiduje, że 8 Gb stanie się powszechną pojemnością na rynku mobilnej pamięci dynamicznej (DRAM) w przyszłym roku.

Wcześniej w tym roku, Samsung opracował 2 Gb pamięć dynamiczną LPDDR2, używając starszego procesu produkcyjnego i łączył cztery takie układy w jeden 8-gigabitowy produkt.