Samsung szykuje smartfon z ekranem Full HD Super AMOLED

Serwis MK News twierdzi, że Samsung pracuje nad smartfonowym wyświetlaczem AMOLED cechującym się rozdzielczością Full HD.


Według serwisu MK News opracowywany przez laboratoria Samsunga nowy wyświetlacz Super AMOLED będzie pozwalał na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Niestety nie wiadomo, czy będzie on korzystał z matrycy PenTile (Galaxy S III), czy też RGB (Note II). Nieznana jest również jego przekątna, lecz biorąc pod uwagę ostatni trend tworzenia wyświetlaczy o bardzo wysokiej gęstości pikseli (ok. 400 ppi), powinna ona wynosić co najmniej 5 cali.

Serwis MK News twierdzi ponadto, że koreański producent pracuje też nad smartfonem mającym korzystać z nowego "organicznego" panelu.

Dotychczasowi rekordziści

Jak już wspomniałem wcześniej, ekrany o tak wysokiej rozdzielczości występują już na rynku. Dysponuje nim zaprezentowany niedawno oficjalnie smartfon HTC J Butterfly (ekran 5 cali, 440 ppi). Ponadto z panelu Full HD mają korzystać modele Oppo Find 5 (5 cali) oraz (prawdopodobnie) Sony C660X Yuga.

Apple mocno odstaje

Na tle tych smartfonów, ekran iPhone'a 5 pod względem gęstości pikseli (326 ppi) mocno odstaje. Czy jednak ta pogoń za pikselami ma sens? I tak, i nie. Z jednej bowiem strony oko ludzkie przestaje widzieć różnicę podobno przy gęstości 300 ppi, z drugiej natomiast ekrany Full HD będą pozwalały na wyświetlanie materiałów w jakości Full HD bez potrzeby przeprowadzania jakiegokolwiek skalowania. Jest też jeszcze jeden ważny element: marketing.

Koreański atak Full HD

Warto na koniec dodać, że zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami, koreańskie firmy LG i Samsung zamierzają podobno na początku przyszłego roku wprowadzić na rynek pierwsze smartfony z ekranami 1080p.