Samsung: tablet z Windows 8 w drugiej połowie 2012 roku

Microsoft nie podał jeszcze konkretnej daty wydania Windows 8, ale Samsung poinformował już o swoich planach wydania tabletu z tym systemem w drugiej połowie 2012 roku. Produkt ten będzie prawdopodobnie zmodyfikowaną wersją tabletu Samsung Series 7 Slate PC, który obecnie pracuje pod kontrolą Windows 7.

Windows Series 7 Slate PC
Samsung przygotował już tablet Series 7 (na zdjęciu) z pokazową wersją Windows 8 na konferencję Microsoft BUILD we wrześniu. Urządzenie to miało 11,6-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1366 x 768, procesor Intel Core i5 i 4 GB RAM. Wczesna wersja systemu pracowała na nim bez problemów, ale wyposażono go w hałaśliwy wentylator i nieco za słabą baterię.

Windows 8 będzie wspierał także architekturę ARM, wiec procesor Intela będzie można wymienić na jeden z oszczędniejszych dla baterii i niewymagających wentylatora procesorów Nvidii lub Qualcomma. Zresztą Intel pod presją na pewno również przygotuje odpowiednie rozwiązania dla tabletów z nowym systemem Microsoftu.

Zainteresowanie tabletami z Windows 8 wyrazili także producenci tacy jak Asus, Dell i HP. Ich urządzenia mają pojawić się około trzeciego kwartału 2012 roku. Nowy system Microsoftu ma interfejs Metro, który przygotowany jest specjalnie z myślą o ekranach dotykowych i tabletach. Daje jednak również możliwość pracy na tradycyjnym pulpicie znanym z poprzednich edycji systemu.