Samsung - telewizor LCD 3D z technologią 240 Hz

Koncern Samsung zaprezentował 55-calowy telewizor LCD, zdolny do wyświetlenia obrazu trójwymiarowego. Aby cieszyć się wrażeniami 3D, transmisję należy oglądać w specjalnych okularach.

Optymalną płynność prezentowanego obrazu ma zapewnić odbiornikowi 240-hercowy system odświeżania.

Częstotliwość ta jest stosowana w wypadku wyświetlania obrazu 2D - dla filmu trójwymiarowego, wyświetlanego w technice stereoskopowej, odświeżanie obu fragmentów przekazu (odbieranych oddzielnie przez lewe i prawe oko widza) wynosi 120 Hz.

Współpracujące z telewizorem okulary to tzw. okulary migawkowe, których konstrukcja zawiera ciekłe kryształy i filtr polaryzacyjny.

Ich działanie polega na szybkim naprzemiennym zasłanianiu prawego bądź lewego oka, zsynchronizowanym z częstotliwością odświeżania ekranu (pracą okularów steruje emiter podczerwieni).

Telewizor może wyświetlić obraz w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Samsung przekonuje też, że wyeliminował z urządzenia efekt podwójnego obrazu (ang. ghosting) pojawiającego się w dynamicznych scenach.

W ostatnich tygodniach telewizory 3D zaprezentowali tacy producenci jak Sony i Panasonic. Pierwszy z koncernów pochwalił się 52-calowym odbiornikiem LCD Bravia, drugi - 50-calową plazmą. Oba urządzenia wystawiono na targach elektronicznych CEATEC.

Raj telemaniaka

Samsung zaprezentował swoje nowe urządzenie na konferencji IMID 2009, organizowanej w Seulu, a poświęconej najnowszym technologiom produkcji wyświetlaczy. "Trójwymiarowy" LCD nie był więc jedynym wystawionym tam urządzeniem. Koncern pokazał też model telewizora Full HD o 82-calowej przekątnej, którego panel wykonano w technologii S-PVA, zapewniający kontrast 10000:1.

Rywal z południowokoreańskiego "podwórka" - LG - zaprezentował z kolei najcieńsze na świecie telewizory z podświetleniem LED. Odbiorniki Full HD o przekątnej ekranu 42 i 47cali charakteryzują się grubością 5,9 mm, podświetleniem LED typu edge-lit oraz technologią In-Plane switching zapewniającą szybki czas reakcji matrycy.

Zobacz wideo:

Zgodnie z zapowiedziami na targach IMID można też obejrzeć opracowane przez LG panele słoneczne dla czytników e-booków.