Samsung uczestnikiem zmowy na ceny akumulatorów. Uniknie kary

Cztery firmy zostały ukarane prze KE za zmowę cenową dotyczącą akumulatorów Li-Ion. Jedna z nich - Samsung - doniosła o procederze więc zaoszczędzi blisko 60 mln euro.


Zmowa na ceny akumulatorów litowo-jonowych

W latach 2004-2007 firmy Samsung, Sony, Sanyo i Panasonic nie chcąc ostro ze sobą konkurować, co z pewnością byłoby pozytywne dla konsumentów, dogadały się i sztucznie wywindowany ceny akumulatorów litowo-jonowych montowanych w urządzeniach mobilnych.

Skąd to wiadomo?

Dzięki Samsungowi, który skruszony doniósł o tym procederze Komisji Europejskiej. Przedstawiciele Sony, Sanyo i Panasonic przyznali się do zmowy cenowej, natomiast KE uznając te działania za niezgodne z prawem nałożyła na wspomniane firmy kary w wysokości, odpowiednio, 29,8 mln, 97,1 mln i 38,9 mln euro

Co z Samsungiem?

Za doniesienie o zmowie cenowej koreański producent został zwolniony z obowiązku zapłacenia kary, którą ustalono na poziomie 57,7 mln euro.

I tak to my straciliśmy

Podsumowując, na tym całym procederze straciliśmy jedynie my, konsumenci. Firmy pewnie zarobiły więcej niż wyniosły kary. Po tylu latach nie muszą się też obawiać o jakąś wielką skazę na wizerunku. Zdecydowanym wygranym jest Samsung: nie dość, że oszukiwał, to bezkarnie wyciągnął z naszych kieszeni miliony zł.