Samsung w 3D - pierwszy test w Polsce

Testujemy pierwszy dostępny w Polsce telewizor LCD z podświetleniem LED UE40C7000 pozwalający na wyświetlanie obrazu 3D. Hitem okazuje się funkcja 2D do 3D, która w locie przekształca każdy obraz wideo do postaci trójwymiarowej.

3D po raz pierwszy - Samsung wyprzedził wszystkich konkurentów rozpoczynając kilka dni temu sprzedaż wszystkich komponentów domowego zestawu audio-wideo 3D.

Aby na ekranie telewizora obejrzeć obraz 3D niezbędne jest wyposażenie się w odpowiedni sprzęt i materiał wideo. Jako pierwszym w Polsce udało nam się zebrać wszystkie klocki niezbędne do układanki i dzięki temu już kilka dni po premierze możemy zaprezentować megatest kompletnego zestawu 3D.

Zobacz również:

  • NASA udostępnia interaktywną mapę statków kosmicznych

Co w testach?

Samsung w 3D - pierwszy test w Polsce

Samsung UE40C7000 jest wykonany z bardzo dobrych materiałów. Podstawa obrotowa.

Telewizor (UE40C7000) - wybór nie był wielki :) Samsung sprzedaje na razie tylko dwa modele telewizorów LCD przygotowanych do wyświetlania 3D. Oba należą do serii C7000, a różni je przekątna obrazu oraz cena. W naszych testach udział wziął model 40-calowy UE40C7000, który kosztuje aktualnie 5999 zł. Teoretycznie dostępna jest także wersja UE46C7000 za 10999 zł, jednak na razie w sklepach jej nie uświadczyliśmy. Model 40-calowy powinien zainteresować większą liczbę odbiorców, takie przekątne należą bowiem do jednych z najchętniej kupowanych.

Blu-ray (BD-C6900) - podobnie jak w przypadku telewizora, również przy wyborze odtwarzacza Blu-ray nie mogliśmy wybrzydzać. Jedynym modele, który obecnie pozwala na odtwarzanie filmów Blu-ray 3D jest Samsung BD-C6900. Jego cena to 1999 zł.

Samsung w 3D - pierwszy test w Polsce

Użyty przez nas w teście najnowszy odtwarzacz Blu-ray Samsung BD-C6900 zgodny z Blu-ray 3D.

Filmy - Specjalnych edycji Blu-ray 3D na razie jest jak na lekarstwo. Wraz ze sprzętem Samsung podesłał nam edycję 3D animacji Potwory kontra Obcy. W przypadku telewizorów Samsunga okazuje się jednak, że nikła ilość treści 3D nie stanowi większego problemu. Dzięki funkcji przekształcania w locie obrazu 2D do 3D obraz trójwymiarowy możemy uzyskać z każdego materiału wideo (telewizji, DivX-ów, MKV, czego dusza zapragnie). To gigantyczna przewaga w stosunku do konkurentów, która naszym zdaniem może zaważyć na sukcesie rynkowym Samsunga i gorszym wynikom sprzedaży produktów pozbawionych tej funkcji. O tym jak 2D do 3D działa szczegółowo piszemy w dalszej części testu, możemy jednak zdradzić, że skuteczność tego systemu jest niewiarygodnie dobra.

Samsung w 3D - pierwszy test w Polsce

Jak widać na zdjęciu stylistyka i wyposażenie (akumulator lub bateria) okularów 3D mogą być różne.

Okulary - Telewizory Samsunga jak większość produktów 3D jakie pojawią się na rynku, do odbioru obrazu trójwymiarowego wymagają użycia aktywnych okularów dysponujących dynamicznie przysłanianymi panelami naprzemiennie odkrywającymi obraz dla lewego i prawego oka. Do testów otrzymaliśmy 2 pary okularów, co ciekawe w różnych wersjach. Pierwsze, prezentujące się efektowniej wyposażone były w port USB pozwalający na ładowanie zintegrowanego akumulatora. Drugie, prostsze, działają na płaskie baterie CR nie pozwalając na wielokrotne ładowanie. Okulary są lekkie, wygodne, nie ma problemów z założeniem ich na okulary optyczne. Ceny okularów wynoszą od 399 do 599 zł. Dostępny ma być także pakiet składający się z 2 okularów i filmu Blu-ray 3D Potwory kontra Obcy. Cena takiego kompletu nie jest jeszcze znana, lecz z naszych szacunków wynika, że będzie on kosztował ok 1000 zł.

Samsung w 3D - pierwszy test w Polsce

Samsung UE40C7000 jest chłodzony całkowicie pasywnie. Pomagają w tym metalowe plecy służące jako radiator.

Telewizor Samsung UE40C7000

W ofercie telewizorów Samsunga pozwalających na odbiór 3D znajdzie się w tym roku szereg modeli (4 serie LCD i 1 plazm). Testowany model należący do serii C7000 jest najtańszym z oferty LCD 3D. Wszystkie telewizory LCD Samsunga przewidziane na rok 2010 korzystające z podświetlenia LED będą dysponowały podświetleniem krawędziowym. Nie będzie modeli z pełnym podświetleniem diodowym, które będzie można spotkać u innych wytwórców - choćby zapowiedziany ostatnio model LG LX9500 czy telewizory Sony serii KDL HX900 (polska premiera w czerwcu).

Nowa metoda podświetlenia LCD - strefowo wygaszany krawędziowy LED

Część gniazd dostępna jest po zastosowaniu specjalnych, dołączonych w komplecie przejściówek.

W wyższych seriach C8000 i C9000 zobaczymy nową metodę podświetlenia matrycy - krawędziowy LED lecz ze strefowym wygaszaniem. Dotychczas strefowe wygaszanie było domeną modeli z pełnym podświetleniem diodowym. Matryca diod podświetlająca panel podzielona jest na segmenty (w nowych modelach jest ich nawet ponad 250), których jasność w zależności od treści prezentowanych na ekranie może być dynamicznie regulowana (mogą być nawet wygaszane całkowicie). W ten sposób można uzyskać bardzo głęboką czerń i wysoki współczynnik kontrastu.

Samsung twierdzi, że podświetlenie krawędziowe nowego typu ze strefowym wygaszaniem działa równie dobrze, a nawet lepiej, bo nie powoduje tzw. efektu halo, powodowanego przez nadmiernie rozproszone światło emitowane przez segment diod. W celu poprawy rozpraszania światła przez dynamicznie wygaszane LED-y ułożone wzdłuż górnej i dolnej krawędzi ekranu telewizorów LCD Samsunga, zaprojektowano nowe diody, precyzyjnie kierunkujące strumień świetlny. Teoria teorią, jak to działa w praktyce przekonamy się gdy modele wyższych serii pojawią się w naszych testach. Na razie sceptycznie podchodzimy do zapewnień o wyższości strefowo wygaszanych LED-ów krawędziowych nad podświetleniem pełnym. Telewizory serii C7000 dysponują standardowym podświetleniem krawędziowym (wzdłuż górnej i dolnej krawędzi), które również może być wygaszane, lecz nie strefowo.

Aktualizacja: 02 kwietnia 2010 09:19

Zalecane ustawienia parametrów obrazu

Tryb obrazu: Film

Rozwiązanie Eco: Oszczędz.Energii: wg. uznania, Czujnik Eco: Włączone

Ustawienia zaawansowane:

Tonacja czerni: Ciemna,

Kontrast dyn.: Wyłączone,

Głębia czerni: -2,

Gamma: 0,

Wzorce zaawansow.: Wyłączone,

Tylko tryb RGB: Wyłączone,

Przestrzeń kolorów: Auto,

Balans bieli: bez zmian,

Balans bieli - 10-: Wyłączone,

Ocień skóry: 0,

Uwydatnianie krawędzi: Wyłączone,

xvYCC: Wyłączone,

Led Motion Plus: Wyłączone

Opcje obrazu: Ton kolorów: Ciepły2, Filtr zakłóceń cyfr.: Auto, Red.zakłóceń MPEG: Auto, 200 Hz Motion Plus: Wyraźny