Samsung w końcu przeprasza chorujących na raka pracowników i obiecuje odszkodowania

Po latach walki z Samsungiem chorujący na raka pracownicy mogą świętować wielki sukces. Koreański producent obiecał im odszkodowania.

Od wielu lat z Samsungiem walczą pracownicy, którzy domagają się odszkodowania przekonując, że ich zachorowanie na raka (lub inne ciężkie choroby) ma związek z narażeniem na substancje chemiczne wykorzystywane przy produkcji podzespołów takich jak np. procesory. Najjaskrawszym przykładem jest tutaj historia Hwang Yu-mi, który w wieku 27 lat zmarł w 2007 roku na białaczkę. Na jej podstawie powstał niedawno sfinansowany z darowizn film dokumentalny "Another Promise", który zwracał uwagę na bezpośredni związek warunków panujących w starszych fabrykach z zachorowaniami na raka.

Samsung zarzucił jego twórcom, że pokazują nieprawdę. Co więcej, jak przekonuje Park Jung-kyu, szef gazety NewBizDaily, domagał się nawet usunięcia artykułu na temat wspomnianego filmu, czemu koreański producent zdecydowanie jednak zaprzeczył.

Zobacz również:

  • Powstaje szczepionka na raka
  • Samsung Galaxy Tab S8 na pierwszych grafikach! Na premierę jeszcze poczekamy...

Mamy przełom

Jak się właśnie okazało, po tych wielu latach oporu ze strony Samsunga, sądowych batalii oraz wspierania go przez rząd (pamiętajmy, że Samsung wypracowuje ok. 20% PKB Korei Południowej) poszkodowani pracownicy oraz ich rodziny mogą wreszcie świętować duży sukces. Kwon Oh-hyun, wiceprezes koreańskiej firmy wydał bowiem oświadczenie z przeprosinami oraz deklaracją wypłacenia odszkodowań, których wysokość będzie ustalał niezależny arbiter mający podejść do każdego przypadku indywidualnie. Nie przyznał jednak, że przypadki zachorowań na raka mają związek z warunkami pracy.

Obserwatorzy rynku twierdzą, że zmiana stanowiska Samsunga związana jest z rychłym przekazaniem przywództwa w firmie synowi Lee Kun-hee.