Samsung w końcu przeprasza chorujących na raka pracowników i obiecuje odszkodowania

Po latach walki z Samsungiem chorujący na raka pracownicy mogą świętować wielki sukces. Koreański producent obiecał im odszkodowania.

Od wielu lat z Samsungiem walczą pracownicy, którzy domagają się odszkodowania przekonując, że ich zachorowanie na raka (lub inne ciężkie choroby) ma związek z narażeniem na substancje chemiczne wykorzystywane przy produkcji podzespołów takich jak np. procesory. Najjaskrawszym przykładem jest tutaj historia Hwang Yu-mi, który w wieku 27 lat zmarł w 2007 roku na białaczkę. Na jej podstawie powstał niedawno sfinansowany z darowizn film dokumentalny "Another Promise", który zwracał uwagę na bezpośredni związek warunków panujących w starszych fabrykach z zachorowaniami na raka.

Samsung zarzucił jego twórcom, że pokazują nieprawdę. Co więcej, jak przekonuje Park Jung-kyu, szef gazety NewBizDaily, domagał się nawet usunięcia artykułu na temat wspomnianego filmu, czemu koreański producent zdecydowanie jednak zaprzeczył.

Zobacz również:

  • Powstaje szczepionka na raka
  • Smartfony w promocji - sprawdź najlepsze okazje! [3.12.2021]

Mamy przełom

Jak się właśnie okazało, po tych wielu latach oporu ze strony Samsunga, sądowych batalii oraz wspierania go przez rząd (pamiętajmy, że Samsung wypracowuje ok. 20% PKB Korei Południowej) poszkodowani pracownicy oraz ich rodziny mogą wreszcie świętować duży sukces. Kwon Oh-hyun, wiceprezes koreańskiej firmy wydał bowiem oświadczenie z przeprosinami oraz deklaracją wypłacenia odszkodowań, których wysokość będzie ustalał niezależny arbiter mający podejść do każdego przypadku indywidualnie. Nie przyznał jednak, że przypadki zachorowań na raka mają związek z warunkami pracy.

Obserwatorzy rynku twierdzą, że zmiana stanowiska Samsunga związana jest z rychłym przekazaniem przywództwa w firmie synowi Lee Kun-hee.