Samsung wprowadza do masowej produkcji 6 nm i 7 nm układy EUV

Samsung stale udoskonala swoje procesy technologiczne. Najnowsze chipy już wkrótce pojawią się w pierwszych urządzeniach.

Samsung wydał oficjalne oświadczenie, w którym poinformowano, że w jego zakładzie V1 w Hwaseong w Korei rozpoczęto masową produkcję układów scalonych w 6 nm i 7 nm w oparciu o nowoczesny proces EUV (Extreme Ultraviolet). Według Samsunga zdolności produkcyjne w tej litografii potroją się do końca 2020 roku. Obecne plany zakładają, że pierwsze układy tego typu opuszczą Hwaseong jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

Samsung wprowadza do masowej produkcji 6 nm i 7 nm układy EUV

Źródło: samsung.com

Samsung osiągnął możliwość wyprodukowania 7 nm chipów już w maju 2018 roku. W sierpniu 2019 roku zadebiutowało pierwsze urządzenie wyposażone w procesor 7 nm wyprodukowany przy wykorzystaniu EUV. Mowa o Exynosie 9825, który znajduje się w Samsungach Galaxy Note 10 i Galaxy Note 10+.

Patrząc w przyszłość Samsung ma zamiar skupić się na rozwoju produkcji układów w 4 nm oraz 5 nm. Koreańczycy nastawiają się na przełamanie bariery 3 nm w przeciągu najbliższych lat, co patrząc na ostatnie dokonania jest realnym założeniem.

Południowokoreański producent posiada obecnie sześć linii produkcyjnych przeznaczonych tylko i wyłącznie do wytwarzania układów scalonych. Aż pięć z nich znajduje się w rodzimej Korei Południowej. Jeden zlokalizowano w USA w Austin. Ostatnia z fabryk zajmuje się produkcją nie tylko na potrzeby Samsunga. Koreańczycy podpisali umowy z największymi graczami takimi, jak Qualcomm, Intel i Nvidia.

Co ważne produkcja układów scalonych Samsunga nie została zachwiana poprzez wybuch koronawirusa. Podczas, gdy większość producentów ma problem z zapewnieniem odpowiedniej ilości dostaw w związku z zamknięciem fabryk Samsung zmaga się jedynie z ograniczonymi możliwościami sprzedażowymi w Chinach. Koreańczycy od lat produkują swoje urządzenia na Tajwanie oraz w Korei Południowej, a mało który produkt wytwarzany jest w Chinach.

Ostatnimi czasy głośno było o opóźnieniach w produkcji pokrowców do Samsungów Galaxy S20, które wykonywane są z materiałów kupowanych w Chinach. Ostatecznie wszystko wskazuje na to, że Samsung rozwiązał ten problem.

Źródło: gsmarena.com