Samsung wprowadzi aktywne 3D, które jest... pasywne

Zastanawiasz się jaki telewizor 3D wybrać - aktywny czy pasywny? Najprawdopodobniej już niedługo nie będziesz musiał dokonywać wyboru. Samsung oraz RealD zapowiedziały właśnie, że opracowują telewizory 3D z pasywnymi okularami 3D, które wreszcie zapewnią rozdzielczość Full HD (1080p) dla każdego oka. To zaskakująca zapowiedź, która może skomplikować plany sprzedażowe innym producentów telewizorów 3D.

Samsung 3D TV

Oto idealne rozwiązanie dla tych, którzy zastanawiają się, co jest lepsze - aktywne 3D czy pasywne 3D.

Jak ma działać nowe aktywno - pasywne 3D? Samsung zamierza wbudować technologię sekwencyjną (aktywną) nie do okularów, ale do telewizora LCD, dzięki czemu okulary pozostaną pasywne.

Zobacz również:

  • Smartfony w promocji - sprawdź najlepsze okazje! [3.12.2021]
  • NASA udostępnia interaktywną mapę statków kosmicznych

Realne zagrożenie dla LG Cinema 3D

To zła wiadomość zwłaszcza dla koreańskiego konkurenta - koncern LG dopiero co wprowadził na rynek swoje nowe telewizory Cinema 3D, które oferują pasywne 3D, oparte na technologii polaryzacyjnej. Niestety to rozwiązanie obniża rozdzielczość obrazu dla każdego oka o połowę. Tymczasem nowe 3D Samsunga ma być zarówno wygodne (tak samo jak Cinema 3D od LG), a jednocześnie ma wyświetlać pełną rozdzielczość Full HD.

Nowe 3D Samsunga już w 2012 roku - najpierw trafi do monitorów

Nowe pasywno-aktywne 3D mają pojawić się w 2012 roku. Samsung opracuje nowe wyświetlacze, podczas gdy firma RealD dostarczy lekkie pasywne okulary 3D pozbawione elektroniki (takie jak używane w kinach 3D). Najpierw nowa technologia zostanie zaimplementowana w monitorach komputerowych o rozmiarach 23 i 27 cali. Dopiero potem ma pojawić się 55-calowy telewizor.

Aktywne 3D czy pasywne 3D? Za rok już nie będziesz musiał wybierać

Do tej pory musieliśmy wybierać pomiędzy jakością obrazu, a wygodą. Każdy z tych sposobów oglądania 3D ma jednak swoje wady. A teraz wreszcie jest zapowiedź technologii, która pogodzi dotychczasowe techniki wyświetlania 3D. Nowe wyświetlacze Samsunga będą łączyły zalety sekwencyjnego 3D (rozdzielczość Full HD) oraz polaryzacyjnego 3D (wygoda).Na coś takiego czekaliśmy od dawna.

Samsung wprowadzi aktywne 3D, które jest... pasywne

Okulary pasywne 3D

Etap przejściowy w oczekiwaniu na telewizory 3D bez okularów

Zapowiedź Samsunga może być druzgocąca dla innych producentów telewizorów 3D. Oczywiście, o ile Samsungowi faktycznie uda się zrobić technologię pozbawioną wad wcześniejszych sposobów wyświetlania 3D. Rozwiązanie Samsunga może sprawić, że 3D wejdzie wreszcie w fazę dojrzałą i stanie się etapem przejściowym do momentu, w którym królować zaczną telewizory autosekwencyjne czyli takie, które nie wymagają już żadnych okularów 3D.

Samsung - od niskiej ceny do innowacyjności

Samsung jest już nie tylko liderem sprzedaży telewizorów i nie tylko konkuruje niskimi cenami, ale także zaskakuje innowacyjnością i wychodzi przed szereg innych producentów ze swoimi pomysłami. Bo jeżeli Samsungowi uda się sztuka którą zapowiada, to nie wątpię, że inni producenci pójdą w jego ślady, a czasy sporów o aktywne i pasywne 3D przejdą do historii.

Warto też przypomnieć, że są jeszcze ludzie, którzy nie widzą efektu 3D - np. Johnny Depp, który gra w 3D, ale nie widzi w 3D. Dla tych użytkowników wciąż nic się nie zmienia.

Źródło: Enhanced Online News