Samsung wydaje oświadczenie w reakcji na potencjalne włamania do Galaxy S III

Samsung zareagował na zaprezentowaną na konferencji bezpieczeństwa Ekoparty metodę pozwalająca na przeprowadzenie skutecznego ataku na smartfony z interfejsem TouchWiz.

Podczas konferencji bezpieczeństwa Ekoparty Ravi Borgaonkar zaprezentował skuteczną metodę ataku, której celem mógłby być m.in smartfon Galaxy S III. Opiera się ona na wykorzystaniu mechanizmu USSD (Unstructured Supplementary Service Data), który pozwala na wykonanie na telefonie określonej czynności. Przykładem przydatnego wykorzystania tego rozwiązania jest zasilenie naszego konta za pomocą telekodu doładowania.

Niestety ma ono również swoją mroczną stronę. Borgaonkar udowodnił bowiem, że poprzez zastawienie na mobilnego internautę pułapki np. w postaci odpowiednio spreparowanego linku możliwe jest np. zablokowanie jego karty SIM.

W odpowiedzi na ten pokaz oraz obawy swoich klientów Samsung wydał dzisiaj następujące oświadczenie:

"Chcemy zapewnić naszych klientów, że niedawny problem zabezpieczeń Galaxy S III został już rozwiązany poprzez aktualizację oprogramowania. Zalecamy wszystkim właścicielom Galaxy S III pobranie najnowszej aktualizacji oprogramowania, który to proces można bardzo szybko i łatwo przeprowadzić za pomocą usługi Over-The-Air (OTA)"

Jak widać Samsung nie wspomniał o swoich pozostałych zagrożonych smartfonach, czyli wszystkich modelach korzystających z interfejsu TouchWiz. Nie jest więc jasne, czy one również zostały już "załatane". Czekając na wyjaśnienia w tej sprawie bądźmy bardziej ostrożni i rozważmy np. korzystanie z innej przeglądarki niż domyślnej w Androidzie (np. Chrome).