Samsung zamyka fabrykę podzespołów w Chinach

Wojna handlowa pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi dotyka również Samsunga.

Samsung jest gigantem światowym. Producent ten nie ogranicza się tylko do produkcji telefonów komórkowych czy sprzętu RTV/AGD. Koreańczycy potrafią wyprodukować dosłownie wszystko od akcesoriów, aż po samochody osobowe.

Samsung zamyka fabrykę podzespołów w Chinach

Źródło: samsung

Tak duża gama produktów, które oferowane są na wielu rynkach na całym świecie wymaga od Samsunga posiadania wielu fabryk zlokalizowanych w różnych regionach. Mimo tego, że przedsiębiorstwo posiada wiele zakładów produkcyjnych to część prac zleca również innym przedsiębiorstwom.

Koreańczycy podzielili swoją firmę na wiele mniejszych przedsiębiorstw. Oczywiście najpopularniejszą spółką jest Samsung Electronics. Zajmuje się ona produkcją sprzętu elektronicznego. Aby możliwa była produkcja telefonów komórkowych, tabletów, komputerów i innej elektroniki potrzebne są różnego rodzaju podzespoły. Ich produkcją zajmuje się spółka Samsung Electro-Mechanics, która zamierza zamknąć Chińską fabrykę odpowiedzialną za produkcję płyt drukowanych HDI (high-density interconnected). Raport The Korea Herald ujawnia, że fabryka jest nierentowna, co jest główną przyczyną jej zamknięcia.

Fabryka HDI zlokalizowana w Chinach w najbliższej przyszłości przestanie produkować sprzęt, a Samsung zacznie sprzedawać jej aktywa. Główną przyczyną spadku rentowności zakładu jest silna konkurencja ze strony lokalnych firm, które mogą sobie pozwolić na obniżenie cen podzespołów. Nie bez znaczenia jest także wojna handlowa pomiędzy Chinami, a Stanami Zjednoczonymi, które są jednym z głównych rynków zbytu na produkty Samsunga.

Płytki drukowane HDI z Chin stosowane były w różnych urządzeniach Samsunga. Najczęściej trafiały do laptopów oraz smartfonów i tabletów. Fabryka HDI w Jiangsu od pewnego czasu przynosiła zyski, a wiadomość o jej zamknięciu pojawiła się zaledwie kilka miesięcy po zaprzestaniu produkcji smartfonów w Chinach.

Samsung Electro-Mechanics zamierza przenieść całą produkcję Chińskiego HDI do Wietnamu, gdzie z powodzeniem produkowane są już smartfony i inne urządzenia.

HDI to nieco przestarzała już technologia produkcji płytek drukowanych. Samsung jako jedno z największych przedsiębiorstw na świecie jest liderem w rozwijaniu nowych technologii. Już w 2018 roku na rynku pojawił się pierwszy smartfon z płytkami drukowanych SLP. Nowoczesne rozwiązanie pojawiło się w Samsungach Galaxy S9.

Zamknięcie fabryki w Chinach może również oznaczać, że Samsung planuje skupić się na produkcji płytek drukowanych w technologii SLP. Samsung Electro-Mechanics jest w chwili obecnej jedną z niewielu firm, które są w stanie produkować tego rodzaju podzespoły.

Z pewnością przyszłościowe plany Samsunga obejmuje zmniejszenie produkcji płytek HDI i stopniowe zastępowanie ich płytkami SLP. W chwili obecnej SLP znajduje zastosowanie w droższych urządzeniach. Tańsze sprzęty Samsunga w dalszym ciągu korzystają z rozwiązania HDI.

Źródło: sammobile.com