Samsung zapowiada WiMax w telefonie

Przedstawiciele koncernu Samsung Electronics poinformowali podczas trwających w Singapurze targów CommunicAsia, że firma zamierza w przyszłym roku wprowadzić do swojej oferty telefon, który obsługiwał będzie zarówno standard GSM, jak i WiMax.

Technologia WiMax często nazywana jest następcą Wi-Fi - pozwala ona na uzyskanie szybkiego bezprzewodowego dostępu do Internetu. Jej podstawową zaletą, w porównaniu z popularnymi dziś rozwiązaniami bezprzewodowymi, jest zasięg - z dostępu można korzystać w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od nadajnika.

Hwan Woo Chung, wiceprezes Samsung Mobile WiMax Group, zapowiedział, że pierwszy telefon koncernu, obsługujący ten standard (a także GSM) pojawi się na rynku w pierwszej połowie 2007 r. Przedstawiciel koreańskiej firmy oświadczył też, że z czasem urządzeń takich Samsung zamierza produkować coraz więcej.

Pierwszy telefon będzie umożliwiał uzyskanie dostępu do Internetu z maksymalną prędkością 10,2 Mb/s - z usługi będzie można korzystać nawet, jeśli użytkownik będzie się przemieszczał z prędkością 120 km/h (czyli np. podczas podróży pociągiem). Później firma chce przyspieszyć swoją ofertę - Hwan Woo Chung powiedział, że pod koniec 2007 r. w ofercie Samsung pojawi się telefon obsługujący WiMax, który pozwoli na surfowanie po Sieci z prędkością blisko 40 Mb/s.