Samsung zapowiada hybrydowy odtwarzacz Blu-ray/HD DVD

Południowokoreański gigant zamierza jeszcze w tym roku wprowadzić na rynek odtwarzacz dysków optycznych najnowszej generacji, wspierający oba konkurujące ze sobą formaty: Blu-ray i HD DVD. Wiadomość ta jest tym istotniejsza, jeśli weźmiemy pod uwagę, iż Samsung uznawany jest za jedną z firm najmocniej promujących technologię Blu-ray.

Odtwarzacz oznaczony symbolem BD-UP5000 ma trafić do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych jeszcze przed końcem tego roku, a w Europie - kilka miesięcy później. Nie znane są na razie parametry techniczne ani cena urządzenia.

Warto przypomnieć, iż w lutym br. inny duży koncern z Korei Płd, LG, rozpoczął sprzedaż własnego dwusystemowego odtwarzacza, Super Multi Blue BH100 w cenie 1199 dolarów. Dla porównania, odtwarzacz Blu-ray Sony BDP-S300, którego rynkowa premiera zapowiadana jest na połowę roku, ma kosztować ok. 599 USD, a odtwarzacze HD DVD Toshiba HD-A2 można kupić w sklepie Amazon.com za 309 USD.

Przypomnijmy, iż w "wojnie formatów", w której o miano następcy płyty DVD jako nośnika wysokiej jakości materiałów multimedialnych konkurują ze sobą formaty Blu-ray i HD DVD, pierwszą z wymienionych technologii wspierają m.in. firmy Sony, Matsushita (do której należy marka Panasonic), Sharp i Dell. HD DVD to faworyt Toshiby, NEC-a, Microsoftu i Intela.