Samsung zapowiada zegarek Android Wear i telefon bez Androida

Koreańska firma Samsung zapowiedziała wprowadzenie na rynek kolejnego zegarka i nowego telefonu. Tym razem smartwatch ma być oparty o platformę Android Wear przygotowaną przez Google, ale nowy telefon ma bazować na innym systemie, niźli Android. Będzie nim Tizen OS.

Samsung na targach MWC 2014 zaprezentował swoje nowe produkty, z których najgłośniejszym był nowy flagowy smartfon Galaxy S5 działający, podobnie jak jego poprzednicy, pod kontrolą systemu Google Android z nakładką TouchWiz. Oprócz tego do oferty dołączyły inteligentny zegarki Samsung Gear 2 i Gear2 Neo oraz opaska lifeloggingowa Samsung Gear Fit. W przeciwieństwie do zeszłorocznego zegarka Galaxy Gear opartego o Androida nowe urządzenia z kategorii technologii ubieralnej pracują pod kontrolą systemu Tizen.

Okazuje się jednak, że koreańska firma rozważa zmiany w swojej strategii dotyczącej wykorzystywanych w swoich produktach systemów operacyjnych i przygotowuje nowe modele urządzeń mobilnych. Koreański producent pracuje nad stworzeniem nowego telefonu z górnej półki, który pozbawiony będzie Androida. Napędzać ma go rozwijany przez Samsunga i Intela system Tizen OS, będący duchowym spadkobiercą Bada OS. Nie oznacza to oczywiście, że Samsung porzuci Androida całkowicie na rzecz Tizena.

Firma może pozwolić sobie na budowanie dwóch linii produktowych opartych o różne systemy. Warto też zauważyć, że kolejny smartwatcha rodem z Korei ma pracować znów pod kontrolą oprogramowania opracowanego w Mountain View. Tym razem nie będzie to jednak zwykły Android przystosowany do małego ekranu zegarka. Samsung planuje stworzyć swoje własne urządzenie będące częścią platformy Android Wear przygotowanej z myślą nie tylko o zegarkach, ale o całej inteligentnej galanterii.

źródło: reuters.com