Samsung zapowiada zegarek Android Wear i telefon bez Androida

Koreańska firma Samsung zapowiedziała wprowadzenie na rynek kolejnego zegarka i nowego telefonu. Tym razem smartwatch ma być oparty o platformę Android Wear przygotowaną przez Google, ale nowy telefon ma bazować na innym systemie, niźli Android. Będzie nim Tizen OS.

Samsung na targach MWC 2014 zaprezentował swoje nowe produkty, z których najgłośniejszym był nowy flagowy smartfon Galaxy S5 działający, podobnie jak jego poprzednicy, pod kontrolą systemu Google Android z nakładką TouchWiz. Oprócz tego do oferty dołączyły inteligentny zegarki Samsung Gear 2 i Gear2 Neo oraz opaska lifeloggingowa Samsung Gear Fit. W przeciwieństwie do zeszłorocznego zegarka Galaxy Gear opartego o Androida nowe urządzenia z kategorii technologii ubieralnej pracują pod kontrolą systemu Tizen.

Okazuje się jednak, że koreańska firma rozważa zmiany w swojej strategii dotyczącej wykorzystywanych w swoich produktach systemów operacyjnych i przygotowuje nowe modele urządzeń mobilnych. Koreański producent pracuje nad stworzeniem nowego telefonu z górnej półki, który pozbawiony będzie Androida. Napędzać ma go rozwijany przez Samsunga i Intela system Tizen OS, będący duchowym spadkobiercą Bada OS. Nie oznacza to oczywiście, że Samsung porzuci Androida całkowicie na rzecz Tizena.

Samsung zapowiada zegarek Android Wear i telefon bez Androida

Firma może pozwolić sobie na budowanie dwóch linii produktowych opartych o różne systemy. Warto też zauważyć, że kolejny smartwatcha rodem z Korei ma pracować znów pod kontrolą oprogramowania opracowanego w Mountain View. Tym razem nie będzie to jednak zwykły Android przystosowany do małego ekranu zegarka. Samsung planuje stworzyć swoje własne urządzenie będące częścią platformy Android Wear przygotowanej z myślą nie tylko o zegarkach, ale o całej inteligentnej galanterii.

źródło: reuters.com