Samsung zrezygnuje z platformy Android Wear? Chyba nie...

Czy Gear Live to pierwszy i zarazem ostatni smartwatch Samsunga korzystający z platformy Android Wear? Koreański producent twierdzi, że nie zamierza rezygnować z platformy Google dla wearables.

Serwis Fast Company poinformował, że Samsung zamierza zrezygnować z przeznaczonej przede wszystkim dla "inteligentnych" zegarków platformy Android Wear. Koreański producent miałby skupić się wyłącznie na swojej platformie - Tizen OS - którą stosuje również w takich urządzeniach jak Smart TV, czy "inteligentne" lodówki. Powodem takiej decyzji miałaby być m.in. przewaga platformy Tizen nad Wear pod względem zarządzania energią (czas pracy to szalenie istotny parametr w przypadku smartwatchy).

Samsung zaprzecza

W odpowiedzi na te doniesienia Samsung wydał oświadczenie, w którym pisze, że nie zapowiadał rezygnacji z Android Wear i nie zmienił żadnych zobowiązań w stosunku do wykorzystywanych obecnie platform.

Android Wear w Samsungu

Warto tutaj jednak przypomnieć, że koreański producent wprowadził na rynek tylko jedno urządzenie korzystające z Android Wear: smartwatch Gear Live. Miało to miejsce dwa lata temu, zaś sam gadżet nie jest już produkowany. Wszystkie kolejne smartwatche Samsunga - modele Galaxy Gear, Gear 2 Gear S i Gear S2 - korzystają z wspomnianego systemu Tizen.

Pomimo deklaracji Samsunga nie sposób nie zauważyć, że w jego przypadku platforma Android Wear jest obecnie "martwa". Być może jednak się to zmieni, ponieważ podczas ostatniej konferencji I/O firma Google zapowiedziała Android Wear 2.0, czyli największą aktualizację systemu operacyjnego dla wearables (tzw. urządzenia ubieralne) od 2014 roku, która przyniesie ze sobą m.in. następujące ją zmiany:

- umieszczanie na tarczy zegarka widżetów z dowolnych aplikacji

- działanie w oparciu o niezależne aplikacje (smartwatche nie będą potrzebowały parowania ze smartfonem)

- dodanie funkcji rozpoznawania pisma rysowanego palcem na tarczy zegarka

Sprawiają one, a w szczególności druga z nich, że platforma Android Wear stanie się znacznie bardziej atrakcyjna dla użytkowników. Czy Samsung jest w stanie zapewnić, że Tizen OS nie tylko nie będzie od niej odstawał, ale będzie lepszy? Hmm, ciężko to będzie osiągnąć...