Samsung zwiększa pojemność swoich dysków SSD

Jak do tej pory najbardziej pojemnym dyskiem SSD, jaki zszedł z linii produkcyjnej południowokoreańskiego giganta, był model mogący pomieścić 1,6 TB danych. Teraz największy zgromadzi ich dwa razy więcej.

Dysk SSD o oznaczeniu SM1715 znajduje się właśnie w produkcji. W przeciwieństwie do starszych dysków tego typu, podpinanych przez SATA, ten będzie miał slot PCI-Express 3.0. Przeznaczony jest dla klientów biznesowych, więc wykorzystuje NVMe (Non-Volatile Memory Express), dzięki któremu ma większą szybkość transferu danych w porównaniu z tradycyjnym standardem SATA. Jednocześnie potrzebuje mniej mocy do działania. Wykonany jest w technologii 3D V-NAND, w której czipy pamięci ułożone są kolumnowo, a spaja je cieniutkie połączenie TSV (Thru Silicon Via). Dzięki temu SSD tego typu działa szybciej niż tradycyjny, gdzie czipy ułożone są obok siebie.

Według specyfikacji technicznej, szybkość odczytu danych to 3 000 MB/s, a zapisu - 2200 MB/s. Wskaźnik IOPS (operacji wejścia-wyjścia na sekundę) odczytu losowego wynosi 750 000, a zapisu - 130 000. Samsung SSD SM1715 powinien trafić do pierwszych klientów na przełomie października i listopada. Nie podano jego ceny.