SanDisk: karta pamięci SD z modułem Wi-Fi

Firma SanDisk zaskakuje nas w ostatnich dniach ciekawymi propozycjami. W ostatnich dniach pisaliśmy o czytniku kart pamięci dla notebooków, tymczasem pod koniec czerwca do sprzedaży trafić ma karta pamięci w formacie Secure Digital zintegrowana z modułem bezprzewodowej sieci Wi-Fi 802.11.b.

Karta została zaprojektowana głównie z myślą o użytkownikach podręcznych organizerów PDA (Personal Digital Assistant). Do tej pory niestety nie było możliwe bezpośrednie przesłanie danych na kartę pamięci. W pierwszej kolejności należało dane pobrać do pamięci PDA, co mogło znacznie ograniczyć ich ilość (była ona zależna od ilości pamięci, jaką dysponuje PDA). Następnie wyjąć kartę sieciową, włożyć kartę pamięci SD i przenieść na nią dane.

Obecne rozwiązanie zaproponowane przez SanDiska pozwala na bezpośrednie przesłanie pobieranych z sieci danych na kartę pamięci SD o pojemności 256 MB. Początkowo karta, która wymaga posiadania urządzenia z kompatybilnym slotem SDIO, będzie sprzedawana z zestawem sterowników dla systemów Pocket PC 2002, Pocket PC 2003 i Windows Mobile 2003 oraz obsługą protokołów zabezpieczających WEP (Wireless Equivalent Privacy), 802.1x, PSK (Phase-shift keying) i WPA (Wi-Fi Protected Access). Niestety, obecnie nie została uwzględniona zgodność z innymi systemami, jak chociażby Palm OS.

Co ciekawe, karta została zaprezentowana już w zeszłym roku przy okazji targów CES 2003 (Consumer Electronics Show) w Las Vegas, jednak ze względu na techniczne problemy, SanDisk zdecydował się na wprowadzenie karty do sprzedaży dopiero teraz. Mająca pierwotnie kosztować 150 USD karta jest teraz tańsza i trzeba będzie za nią zapłacić 129 USD.

Więcej informacji: http://www.sandisk.com