SanDisk prezentuje kartę microSD o pojemności 200GB

Amerykański SanDisk poinformował dziś świat, że udało mu się stworzyć kartę microSD o imponującej pojemności - 200 GB. Ma ona trafić do sprzedaży w drugim kwartale 2015 roku.

Jak dotąd najbardziej pojemne pamięci tego typu mogły poszczycić się 128 gigabajtami miejsca na dane, więc 200 GB jest skokiem o 56% w górę - a na tym pewnie nie koniec. Póki co więcej miejsca to pieśń przyszłości, a rynkowy debiut aktualnego rekordzisty niedaleki, jednak trzeba zauważyć, że nie każdy poczuje chęć wydania prognozowanej sumy na tą pamięć. Prawdopodobna cena sprzedaży to 399,99 dolara, a więc niemal 1500 PLN. Pamiętajmy jednak o tym, że z biegiem czasu koszt pamięci ulegnie na pewno obniżeniu. Jak podaje SanDisk, karta microSD posiada szybkość transferu danych 90 MB na sekundę lub "1200 zdjęć na minutę". Mieści się na niej 20 godzin filmów w jakości Full HD.

SanDisk prezentuje kartę microSD o pojemności 200GB

Karta 200 GB zaprezentowana przez San Disk (źródło: San Disk)

Dokładna nazwa karty to "200GB SanDisk Ultra microSDXC", a stworzono ją z myślą o smartfonach i tabletach. 200 GB to dość nietypowy rozmiar, zważywszy na fakt, że jak dotąd numeracja pojemności zwiększała się przeważnie dwukrotnie (16 GB, 32 GB, 64 GB, 128 GB). Można więc było spodziewać się karty 256 GB, jednak SanDisk zmienił tą swoistą "tradycję". Jako że jest to bardzo świeża rzecz, nie wiadomo jeszcze, jacy producenci urządzeń przenośnych są zainteresowani umieszczeniem karty w swoich produktach, ale z pewnością smartfony i tablety z wyższej półki są dla niej atrakcyjnym segmentem rynku.