SanDisk prezenuje pierwszy na świecie dysk SSD o pojemności 4TB

Dyski SSD stają się coraz popularniejsze, toteż producenci chcą jak najbardziej uatrakcyjnić swoją ofertę. Wczoraj SanDisk zapowiedział i zaprezentował pierwszy w historii dysk SSD o pojemności 4TB,

Dysk SSD Optimus MAX powstał w 19-nanometrowym procesie technologicznym, a jego pojemność oraz szybkość transferu danych pozwalają na komfortowe przechowywanie i dostęp do olbrzymich ilości danych. Optimus Max to dysk 2,5-cala, a szybkość dostępu do danych to 400MBps. IOPS (prędkość wejścia/wyjścia na sekundę) wynosi 75,000. Poniżej znajduje się filmik prezentujący możliwości sprzętu oraz jego praktyczne zastosowania.

Dysk SSD o pojemności 4TB to piękne osiągnięcie, jednak SanDisk nie zamierza na tym skończyć - na przyszły rok planowane jest stworzenie dysków o pojemnościach 6 oraz 8 TB. Ale to nadal nie koniec ambitnych planów. Jak powiedział Manuel Martull, dyrektor marketingu SanDisk: "Widzimy osiągnięcie 4TB jako początek procesu, w którym będziemy zwiększać tą pojemność dwukrotnie co rok-dwa lata, oferując znacznie większe możliwości niż tradycyjne twarde dyski".

4TB SSD

4TB SSD

Cena Optimus MAX nie została jeszcze ujawniona, wiadomo jednak, że ma pojawić się na jesieni tego roku w sprzedaży. Dodam jeszcze, że oprócz niego firma zaprezentowała także trzy nowe dyski Lighting II o pojemnościach do 1,6 TB.